Kristallerin Gerçek Değeri

Taş deyince aklınıza ne gelir? Kaya oluşumları mı, yoksa mücevherler mi? Hangileri daha değerlidir? Pahası madden yüksek olanlar mı, maneviyatı artıranlar mı? Cevaplar kişiye göre değişir. Değişmeyense eski çağlardan beri taşlara, yani kristallere insanoğlunun madden ve manen değer vermesidir.

Eski çağlarda hükümdarlar, soylular, din adamları değerli taşları üstlerinde taşır, görünür bir şekilde kullanırlarmış. Örneğin bir kral için değerli taş takmak statü ve güç timsaliyken, Taş Devri’nde kristaller süslenmek ve kötülüğe karşı korunmak için kullanılırmış.
Antik çağlara bakınca her bir kristale maddi değeri ve güzelliğinin ötesinde kutsal bir anlam, iyileştirici bir etki için başvurulduğunu görebiliriz. Günümüzde de bu özelliklerinin yeniden keşfedildiği bir dönemdeyiz. Bunu yeni bir New Age akımı gibi değil, doğaya ve doğa oluşumlarına hakkını yeniden geri verme olarak nitelendirebiliriz.

Kristal nedir, nasıl oluşur?

Kristaller, geometrik olarak tanımlanabilen şekle sahip katı maddelerdir. Dünyanın oluşmasıyla hayat bulmuş, metamorfoz geçirmiş ve değişmişlerdir. Kristaller dünyanın genetiğini oluşturur, evrimin mineraller düzeyindeki ayak izine işaret ederler. Milyonlarca yıl boyunca dünyaya şekil veren fiziksel güçleri hafızalarında tutan mini depo alanları gibidirler. Bazıları yoğun basınca maruz kalarak, bazıları katmanlar arasında sıkışarak, bazıları damlaya damlaya birikerek oluşmuşlar, etki ve güçlerini de oluşma yöntemlerinden bizzat almışlardır.

Her ne şekilde olursa olsun, enerjiyi emebilir, muhafaza edebilir, yoğunlaştırabilir ve yayabilirler. Bu da kristalleri güzel renk ve estetiğin ötesinde, enerjimizi artırmak, sezgilerimizi güçlendirmek, zihinsel yeteneklerimizi tazelemek, özgüvenimizi yükseltmek gibi etkiler için kullanabileceğimize işaret eder.

Hangi kristalin ne alanda bize iyi geleceğini nasıl seçebiliriz?

Özellikle bir konuya, tedaviye yönelik arayıştaysanız bunun için bir uzmana danışmak veya bir uzmandan eğitim almakta fayda olabilir. Örneğin malahit taşında yüksek dozda bakır vardır, ağrıyan eklem ve kaslara iyi gelir. Bir nevi detoks kaynağıdır, ama kendisi toksiktir. Yüksek dozlarda kullanmak zehirleyici olabilir. Çıkış noktanız daha çok dekoratif olmasının yanısıra fayda da sağlasın ise, sezgileriniz sizi yönlendirebilir. Bir taşı, taşlı bir takıyı seçerken, sizi özellikle çeken biri olabilir. Belki rengi, belki dokusu, belki formu. Bu taşın sizinle iletişimde olduğunu gösterir, mantıkla açıklanabilecek birşey değildir.

Kristallerin bütünleyici şifacılar olduğunu söyleyebiliriz. Varlığımızın hem fiziksel, hem duygusal, hem zihinsel, hem de ruhsal alanlarında çalışır, dengelerler. Hem batı hem de doğu astroloji sistemlerinde, kristaller vücudun belirli organlarıyla eşleştirilmiş, buna göre reçeteler yazılarak tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Burdan yola çıkarak Batı Astroloji sistemindeki burcumuza göre kendimize uygun kristalleri seçmek bir yöntem olabilir.

Her bir burç ve yönetici gezegeni için birçok kristal önerilmektedir. Her bir kristalin etki alanı farklıdır. Kimisi bir eksikliği tamamlarken kimisi bir fazlalığı dengeleyebilir, kimisi potansiyelinizi destekler, kimisi karşınıza çıkan zorlukları aşmanıza yardımcı olur.

Bir takı olarak kullanacaksanız kristallerin teninizle teması önemlidir. Parmağınızda, bileğinizde, boynunuzda. Ya da odanızda bir dekorasyon malzemesi, enerji yönlendirici olarak kullanacaksanız konumu dikkatle seçilmelidir. Mesela bolluk bereket kaynağı sitrin taşını kapının en uzak çapraz köşesine yerleştirmek gibi.

Kristaller bana dünyanın oluşumu ve evrimine dair bir anı defteri hissi verir. Katman katman yaşanmışlık, değişmişlik, yokolmuşluk, yeniden olmuşluk. Yeni yeni ortalığa çıkan ‘Yeni Çağ’a uygun Larimar, Petalite gibi taşlar da var örneğin, uzun zamandır bilinen Ametist, Malahit gibi taşlar da. Hangisi makbul, gerçek değer hangisinde diye sorduğumuzda cevap dünyanın ta kendisinde diyebiliriz. Sürekli değişen, devinen, olan ve oluşturan dünyamızda.

Dünyanın gerçek değerleri, estetik güzellikleriyle bütünlenmeye örnek teşkil etmesi için, Ocak ve Şubat dönemlerine denk gelen Oğlak, Kova ve Balık burçlarının potansiyellerini ortaya çıkaracak bazı kristaller seçelim ve neler ifade ettiklerine kısaca değinelim.

Oğlak (22 Aralık – 20 Ocak) – Oniks, Labradorit, Lal Taşı

Sorumluluk sahibi ve ciddi Oğlak insanının ihtiyacı olan yapılanma ve otorite olma isteğini oniks taşı perçinler. Zor zamanlarda destekler, zihinsel ve fiziksel stres dönemlerinde enerjiyi merkeze yerleştirir. Ve fakat oniks taşı Oğlak insanını fazla kontrollü ve ağır da yapabilir. Çoğunlukla yapılması gerekenler arkasında gizlenen iç varlığının parlaklığını labradorit taşı ortaya çıkarabilir. Bu taş Oğlak insanının görevleri ve kaderi konusunda rahat hissetmesine yardım eder. Lal taşı da hayatına aradığı huzur veya tutkuyu çekerek Oğlakları canlandırır, hayatını hafifletir.

Kova (21 Ocak – 18 Şubat) – Akuamarin, Ametist, Ay Taşı

Evrensel gerçeklik ve eşitlik arayışındaki Kova insanına akuamarin taşı bu ideallerini gerçekleştirmede yardımcı olur. Bu taş çoğunlukla gelecekte yaşayan Kovaların insanlığın evrimini sağlayacak içgörülerle aydınlanmasını, amacını deneyime dökmesini tetikler. Ametist geleceğe dönük vizyonunu şimdi gerçekleştirmesine yardımcı olur. Ay taşı da dünyanın daha iyi bir yer olması için yeni başlangıç yapma hedefinde yardımcı olur.

Balık (19 Şubat – 20 Mart) – Ametist, Beril, Mavi Dantelli Akik

Mistik, empatik, hassas Balık insanının tüm evrenden içine çektiği enerjiyi temizleyip arınmasına ametist taşı yardımcı olur. Hassas insanlarda fiziksel rahatsızlık yaratabilecek olumsuz çevresel enerji ve stres kaynaklarını bloklar. Beril taşı gizemli dünyalarla ilgili Balık insanının farkındalığını artırır, içgörü verir. Güçlü hayalgücünü olumlu bir hatta tutmaya da mavi dantel akik taşı yarar.

* Bu yazının orijinali A + Garden dergisi Ocak-Şubat 2014 sayısında yayınlanmıştır. Basılmış haline ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kristallerin Gerçek Değeri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s