İnsanların ve Ağaçların Potansiyeli: Astrolojik Bir Bakış

Eski çağlardan beri merakla gelen gözlem insanın bilgi edinebilmesi için en büyük etkenlerden biri olmuş. Gökyüzünü incelemek, doğayı, mevsimleri gözlemlemek, hepsinin insan ve dünya üstündeki etkilerini araştırmak, evrenin düzenini anlamak…

Astrolojinin böyle bir çıkış noktası var. MÖ 2000 yıllarından itibaren Babilliler takım yıldızları Sümerlerden elde ettikleri bilgilerle incelemeye başlamışlar. Takımyıldızlarda gördükleri değişiklikleri dünyevi olaylarla biraraya getirip not tutmuşlar. MÖ 7. yüzyılda yıldız katalogunun bir kısmını taş tabletlere listelemiş, takımyıldızları 12’ye bölüp 12 aylık döneme yayılan bir takvim yaratmışlar. MÖ 6. yüzyıl sonunda da 12 burcu kullanmaya başlamış, yıldızların dünya ve insan üstündeki etkilerini gözlemlemeye devam etmişler.

Astroloji nedir dersek, merkezinde insan ve dünya olan, insanın potansiyelini ortaya çıkarmak için kullanılan bir yol haritası diye tanımlayabiliriz. Hepimiz bu dünyaya belli bir potansiyelle geliyoruz. Koşullar ne olursa olsun, potansiyelimizi ancak kendimiz gerçekleştiriyoruz. Astroloji, sahip olduğumuz potansiyelin farkına varmamıza, içine doğduğumuz dünyayı kendimizde olanı bilerek ilerlememize, gelişmemize yardımcı oluyor. Aynı şekilde zorlandığımız alanları farketmemize de…

Doğum anı itibarıyla gökyüzündeki gezegenlerin bulunduğu konum ve kişi üstündeki enerjileri bu potansiyeli yorumlamamıza yardımcı oluyor. Kişinin doğum tarihi, saati ve yerini baz alarak oluşturulan doğum haritası yol gösterici. Bu da bilinen anlamda 12 kategori altında toplanmış (Güneş) burçlarımızın ötesinde her kişinin (ve haritasının) eşsiz olduğu, o eşsizlik içinde kendi potansiyelinin sınırlarını keşfetmek üzere bu hayatı deneyimlemeye geldiğinin altını çiziyor.

Kelt Astrolojisi

İnsandaki bu potansiyele odaklanarak ilerlediğim yol olan Batı Astrolojisi’nin ötesinde dünyada uygulanan başka astroloji sistemleri de var. Vedik Astroloji, Çin Astrolojisi örnek verilebilir. Bu yazıyı hazırlar, doğa ve astroloji ilişkisini gözlemlerken yakın zamanda yaptığım İrlanda seyahatinde karşıma tam da konuyla alakalı, haberdar olmadığım başka bir astroloji dalı çıktı. Kelt Astrolojisi.

Keltler ağaçların potansiyeli, insan ve dünya üstündeki etkileri üzerine hem doğaya hem de doğaüstü enerjilere dayanarak bir sistem ve takvim geliştirmişler. MÖ 1000 yıllarında doğa ve ağaçları inceleyip onlardan ilham almışlar, dünyadaki enerjileri yorumlamaya çalışmışlar, mistik bir bakış açısı oluşturmuşlar.

Romalılar ve Hıristiyanlık’tan çok önce Avrupa’da kültürleriyle egemen olan Keltler, yemyeşil ağaçlarla dolu, zengin, kıymetli toprakların onlara bolluk, bereket getirdiğini gözlemler, doğaya inanır, saygı duyarlarmış. Doğanın yaşayan, nefes alan, ruhu olan bir varlık olduğuna, bilgelik sahibi olduğuna inanırlarmış.

Ağaçlardaki bilgeliği, ruhu yorumlayan Keltlere ‘Druid’ denirmiş. Druidler agaçlara taparlarmış. Bu kişiler, zamane bilim adamları, filozofları, din adamları ve şairlerinden oluşurlarmış. Küçük yaşlardan itibaren yaklaşık yirmi yıl eğitim görür, ağaçlardaki doğal ve doğaüstü enerjilere odaklanırlarmış. Ağaçların kutsal ve yaşayan varlıklar olduklarına inanmalarının yanısıra, ebedi bilgi ve bilgelik bekçileri olduğunu düşünür, hayat, ölüm, yeniden doğum sembollerini ağaçlara atfederlermiş. Druidler, insanın özünün ağaçlardan geldiğine, her bir ağaçla benzersiz mistik bir niteliğin varolduğuna inanırlarmış. Bu bilgi ve inanışa dayanarak Kelt Ağaç Takvimi’ni ve Kelt Astrolojisi’ni oluşturmuşlar.

Kelt Ağaç Takvimi’ndeki 13 Burç

Popüler olarak bilinen 12 (Güneş) burcu(nu)n yer aldığı Zodyak’tan farklı olarak Kelt Ağaç Takvimi’nde 13 ağaç (burç) bulunuyor. Bunun sebebi Keltlerin takvimlerini 28 günlük döngüye sahip Ay’ı baz alarak oluşturmaları. Bu takvime göre her dönem bir ağaçla eşleştiriliyor, ağacın ruhunun o dönemde doğan kişiyle paralel özelliklere sahip olduğu düşünülüyor. İçinde bulunduğumuz Mayıs ve Haziran aylarını söğüt, alıç ve meşe ağaçları tanımlıyor.

Söğüt Ağacı (15 Nisan – 12 Mayıs): Bu ağaç duygusal, edilgen ve kendini adayan özellikleri temsil ediyor. Söğüt ağacına ölümsüzlük ağacı deniyor. Bir dalı toprağa yeniden ekilirse, tekrar büyüyen bir ağaç. Erozyona engel olmaları sebebiyle genellikle nehir yataklarında bulunuyorlar. Keltler döneminde Druidler söğüt korularında meditasyon yapar, ilham almalarına yarayan psişik ve sezgisel güç kaynağı olduklarına inanırlarmış.

Alıç Ağacı (13 Mayıs – 9 Haziran): Bu ağaç çok yönlü, dürüst, esprili bir mizacı temsil ediyor. Alıç ağacını kesmenin uğursuzluk getirdiğine inanılıyor. Eski zamanlarda ineğinizi, paranızı, hatta çocuğunuzu kaybetmenize sebep olduğu söyleniyor. Keltler döneminde bahar, evlenme mevsimiymiş. Bu yüzden de alıç ağacı aşk, nişanlanma ve bereketi sembolize edermiş. Törenlerde insanlar alıç ağacının çiçeklerini ellerinde taşırlarmış. Alıç ağacı çiçeğinin kokusu çok keskin olduğundan erotik bir parfüm, hatta afrodizyak olarak kullanılırmış.

Meşe Ağacı (10 Haziran – 17 Temmuz): Kendi kendini motive edebilen, ciddi, hevesli bir mizacı temsil ediyor. Meşe, 20. yy’dan önce İngiltere’de bina ve gemi inşa etmek için kullanılıyor. Misafirperverlik ve koruma sembolü deniyor. Hatta İngiltere’de otellerin, hanların isimlerinde kullanılması bundanmış. Ünlü büyücü Merlin’in asası meşe ağacındanmış.

Hem metodik hem içerik olarak oldukça farklı olan iki astroloji sistemindeki ortak payda gözleme dayalı tespit ve bu dünyada vücut bulan potansiyeller. İlham ister doğadan, ister bulunduğumuz Güneş Sistemi’nden olsun.

Kendi potansiyelinizi ortaya çıkarmanız, doğa ve dünyaya geri vermeniz dileğiyle..

* Bu yazının orijinali A + Garden dergisi Mayıs-Haziran 2013 sayısında yayınlanmıştır. Basılmış haline ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kelt Astrolojisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s