Karacı Denizci Karpuzcu

Karpuz suya düştü.

Büyük şükür.

Mavi sular, pembe gökler, sarı yıldızlar, turuncu ay.

Merkür gerilerken geçen sene bu vakitler bulunduğumuz yere geri döndük. Bir dolu -tatlı- sürpriz yol yaptı, bizi buldu. Biz de kollarımızı açıp sarıldık, ayağımıza gelen ganimetleri kucakladık. Bu zamanda en büyük hazine arkadaşlık, dostluk.

O zaman da ay tutulmasıydı, bu sefer de. Gerçi bu sefer ay kendini dağlar bulutlar ağaçlar arkasına sakladı da sakladı. Akrebin gizemi sırrı karanlığında ısrarlıydı. Israra karşı ısrarla üçüncü gün çıkmasını uzun uzun bekledim. Tam kafam düşmeye başlamış, hadi Bey yatalım artık, demiştim ki nazlı gelinin önce başını, sonra sırtını tepenin ardındaki bulutların içinde gördüm. Hemencecik gözlerimle fotoğrafını çekip anı hapsettim. Çlink.

Karacı tatille denizci tatil arasında dağdan esen uğultuyla denizden yüzen şıpırtının farkı olsa da koku aynı koku, gök aynı gök, memleket her şeye rağmen, bizlere rağmen güzel nefis şahane. İtiraz kabul etmiyorum. Bu kekik, bu çam, bu yaza giriş, bu doğanın gösterişi bünyeyi mevsime demirliyor, kemikler yavaş yavaş ısınıyor. Su soğuk mu soğuk. Her suya iniş emekli yaşlı hanımların zarafeti ve itinasıyla -ki bu yazıcı hanım da iki senedir emekli- merdivenin basamaklarına birer birer basarak, ayacıkların suya değmesiyleyse nezaket kurallarını anında tekmeleyerek – bağırış çağırış küfür kıyamet, ah oh uh goriller siste gerek – bir şenlik. Yine de şenlik. Karpuz artık suda.

Karada hala ayaklar yere bastığı için karanın seni geri çeken konularına bağlı, bağlantılı kalıyorsun galiba. Deniz üstünde -ve tabii içinde- ayağının altı hareketli, kaygan, değişken, esnek. Sen de ona uyumlanmak, sen de onunla akıp gevşemek durumundasın. Bu bir zorunluluk değil gönüllülükse değmeyin o karadan koparan suyun tedavisine. İyilik, güzellik, şifa hep sudan. Bu da Balık’taki Mars Neptün birlikteliğine bir güzelleme olsun. Yoksa bugün pek bir iş güç kafası devrede.

Su üstünde iş güç bağlantısını kurduğum şu bilgisayar ekranında tuşlar üstünde ileri geri hareket eden ellerim ayaklarımın altındaki akışkan kaygan suya bir karacılık, bir topraklanma getirebilir belki. Bunu yazıp bunu dileyeyim. Yoksa ne iş düşünecek ne de iş görecek haldeyim. Ama tüylü oğlumu özledim, bunu bilir bunu derim. Anneanne ve dedesiyle düz ayak bahçecilik işlerinden sorumlu büyükşehirköyü müdürü olarak hava kuru ve sıcak olduğunda bahçeye çıkıp güneşleniyor, iki fiske bir fırtıyla çimi toprağı gübreliyor. Bulutlar sarıp yağmur yağdı mı bugün bahçe yeterince besin bakım aldı diyerek içeri geçip horul horul uyuyor. Köpeklik zor iş.

Karpuz dediğin mevsiminde güzel. Kırmızı, serin, az çekirdekli, mis kokulu. Suyu şekeri diş arası hışırtısı eksik olmasın, gözün dönüp bir üç beş on şişirip çatlatmasın.

Gençlere ve kendini genç hissedenlere en kırmızısından bir bayram dilimini kesip tabağa koyuyor, çatalı yanına bırakıyorum.

Yeni karpuzlar suya iner.

ne nazlandın ne nazlandın

4 Replies to “Karacı Denizci Karpuzcu”

 1. Ben oturdum kıyıda denize bakıp durdum, sadece ayağımı suya soktum ve soğuk geldi girmedim ki, soğuk deniz severim esasında. Galiba rüzgarın sert esmesi caydırdı beni.
  Söylene soflana da olsa denize girmek candır. 🙂

  Beğen

 2. Çok teşekkürler:)

  Bitti mi şimdi?! Demek istedim, son noktayı görünce… isteyince ayağımı frenden çektim ve diyorum.

  Yine aktı yazı yani…

  Fakat fotoğraf!

  Müthiş:)

  Beğen

 3. @Ekmekcikiz Siz sanırım Egedesiniz, biz Akdenizdeyiz. Soğuk olsa da beden ısınınca o dirilik şahane geliyor. Tüm kopardığım kıyamete rağmen hep oh iyi ki diyorum. İyi tatiller, sevgiler🌊😊

  Beğen

 4. @Buraneros Ben teşekkür. 😊
  Su üstünde ekran süresini kısıtlı tutmaya çalışıyorum. Yine de insanın yazası paylaşası geliyor işte. Ne de olsa malzememiz ‘su’, akıtıyor! Sevgiler, selamlar…

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: