Ödev Teslimi

Senenin son seansını yapıp bitirdim. Bu bakış, bu duruş tam o noktadan.

Yüzümde gülümsemekle bırakmak arası bir ifade.

Kapanış.

Geçen iki seneyi ağırlıklı bu masada, bu köşede, bu kitaplar ve raflar arasında tamamladım.

Sanki sadece bir değil ikisini, ikisi birarada bir seneyi beraber bitiriyor gibi bir duygudayım.

belki de sadece yorgunum

2020 o kadar ağır, yoğun, elle tutulur, fiziksel, hissedilir bir dokudayken 2021 o kadar hızlı, dinamik, uçan kaçan, sürprizleyip şoklayan, bir nefes alımında bitip giden bir nitelikteydi.

Şu bir iki haftadır günleri geri sarıp birkaç şeyi daha bitirip bu iki yılla yollamak, sığdıramadıklarımı geride bırakmak telaşındaydım.

Artık ödev teslimi.

Biten bitti, kalan kaldı. Bir mumu söndürdüm, başka bir mumu yaktım.

Yanda seanstan artakalan çalma listesi dönüyor hala. Piers Faccini ve Vincent Segal, Mange pou le coeur.

Halbuki başka listeler, başka müzikler, başka hazırlıklar yapmıştım buraya gelip bırakmak için. Hayat biz hazırlık yaparken başımıza gelenler.

Coffee içeriden hiposunu aldı, koşarak salona topukladı. Islak şakır bir akşam yürüyüşü sonrası ördekli bir ödül çubuğuna tapi. Haketti. Seans odamın, çalışma alanımın, hayatımızın, Bey’le ortak ve en kıymetli noktamızın nefes düzenleyicisi, derin horhorcusu, yumuşatıcı dokusu ne kadar coşsa yeri. Yılbaşı gecesi kafasına geçireceğim kırmızı geyik boynuzlarından haberi yok. Olsun. Ben de kırmızı rujumu ojemi sürüneceğim ona uyumlu.

kırmızı boynuzlara dek kırmızı gözlüklerle idare ediyoruz

Hayallerle gerçeklerin, geçmişle geleceğin çatıştığı, her şeyin yerini değişime bıraktığı bir zamandan öteye sıçramaya hazır mıyız?

O kadar hazırlıksız, geldiği gibi, olduğu gibi yaşadığımız zaman ve temalardan sonra ne kadar hazırlık yapsak her şey bizim ötemizde, önümüzde ve çok hızlı sanki. Yine en iyi hazırlık kendine, bedenine, iç dünyana, ihtiyaçlarına, sağlıklı bir kafaya ve ruha yatırım gibi. Maddi olarak hepimizi zorlu bir senenin beklediğinin bilincinde, büyük bir yaratıcı patlamanın umudu ve vizyonunda kapıyorum bu yılı. Renk, müzik, sanat, edebiyat, moda ve daha bir dolusu. Gelin hadi.

Yenileri gelene dek eskilerden besleyeceğim şimdi sizleri sevgili okuyucu-dinleyicilerim. Venüs retroda, eskilerden müzikler iyidir bazı bazı.

Geçen Uranüs’e gidip geldiydim. Orası neresi diyenleriniz için şuraya bir intro yazımı linkliyorum. Bu liste ondan mütevellit. MRI aletine girip kafasını duvarlara vurmak yerine ‘headbanging’e bağlayıp deli gibi eğlenen kaç kişiyiz şurada? Hah işte, ben öyle gireceğim yeni yıla. Kafayı sallayıp saçları savura savura.

Başladığım sakin mutlu huzurlu noktadan vardığım deli esrik patlak nokta budur.

Eyyy Coffee! Topuklamayacaktın öyle salona! Senin boynuzların kırmızıysa benim de saçım başım.

Hepinize bol pekiştirmeli, çok ikilemeli, şapşahane, tastamam, dalga dalga, burcu burcu, oluk oluk mutluluk, sağlık, sevgi, umut, hayalgücü, coşku, cüret, cesaret aksın, içinizi dışınızı temizlesin yıkasın, cilalayıp parlatsın. Sonra hep beraber kutlayıp dansedelim, şarkılara vurup avazımız çıktığı kadar söyleyelim. Gerisi iyilik sağlık.

oh no, not me
we never lost control
you’re face to face
with the man who sold the world
*

*Tam da Don’t look up üstüne cuk. Gerçi dünyayı bir kadına sattırmalarını da pek manidar buldum. Ya işte. Tüm kötücül liderlerin toplamı bir erkek mi olacaadı sandınız? Peh!

mumsuz çıkmam abi

8 Replies to “Ödev Teslimi”

 1. Sondaki dilekleri boomerangla ben de geriye şutluyorum, dileklerin dileklerimdir. Ekonomiyi düzeltemiyorsak sağlık gelsin bari. Filmi izleyip izlememekte kararsızım, sevgiler yolluyorum…

  Beğen

 2. @Leylak Dalı Çok teşekkürler. Size de sağlıklı mutlu seneler. Bu sene kavuşuruz belki hem. 🙂
  Filmde yok yok, öyle diyeyim, hem bütününde hem de mikro detaylarda. Güleriz ağlanacak halimize tadında ve son derece gerçek!

  Beğen

 3. Şu ara DownTown Abbey içine düşmüş durumdayım, bulduğum her boşlukta bir bölüm daha izliyorum, 3. sezona geldim. O nedenle, kadronun cazibesi kendine acayip çekse de, Don’t Look Up’ı biraz öteledim. bakıciiz. 😉

  Mutlu ve canlı ve huzurlu bir sene olsun diliyorum, hepsi bir arada olabilir mi acaba? 🙂

  Beğen

 4. @Ekmekcikiz İstemesi bedava, neden olmasın? 🙂 Ben de size sağlıklı, mutlu, keyifli bir yıl diliyorum.
  Downtoncım Abbeycime daldıysanız araya bir şey alınmaz şimdi. Aynen devam, arkanızdayım. 🙂 Nisan’da yeni sezonda buluşuruz.

  Beğen

 5. Downtown’cular burada demek! Ben de beşinci sezondayım. Araya hiçbir başka tavsiye film, dizi almadan seyrediyorum her gece. Yeni sezon müjdesini de senden aldım, tamamdır keyfim.
  Yeni yıl bizi yormasın, üzmesin; sağlık, huzur, neşe dolu olsun. Daha ne?
  Sevgiler,

  Beğen

 6. @LeylanY Eveeet, buradayız! 🙂 Ben de arasız peşpeşe büyük bir iştahla seyretmiştim. Ardından da filmini. Onu da eksik etme.
  Harika dilekler Leylan. Bence de. Sevgiler…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: