Günlerden Exit

Yerde matımın üstündeyim. Yin yoga sonrası sırtüstü savasanaya hazırlık. Sol yanımda Coffee uzun ve derin uykusunda. Derste rahat bırakmayıp sürekli patilediği odamın kapısından içeri kendini aldırıyor. Girer girmez masa altı şiltesinde. Anında rüyalar alemi. Bende her zamanki gıpta.

Derin dinlenme pozuna girerken onun nefesleriyle hizalanıyorum. Elimi uzatıp başını okşuyorum, hazır kol mesafesinde aynı düzlemde yatmışken. Hocanın çaldığı tatlı, ninnimsi ziller çıkırdıyor yumuşak yumuşak. Ezan sesi yükseliyor dışarıdan. Cuma, namaz vakti. Birkaç caminin sesi aynı anda yankılanıyor, eko yapan mahalle vadilerinde. Cemaate akıl, covide hayır konuşmaları başlıyor peşisıra. Odamdaki mantra ve zillerin üstüne Cuma hutbesi remixlenmiş yeni nesil bir rap senfonisine dönüyor. I have a dream.

Sesli navigasyon zihnimde konuşuyor. Köprüden önce son çıkış.

Çıkıyorum ben de yavaş yavaş bu mecburi inziva aleminden. Daha uzun bir süre gitmeyi düşünmediğim kuaförümün avmdeki dükkanı açılmadan, başka bir semtteki bahçeli dükkanına gidiyorum. Bir bahçede bir sosyal mesafede kalıyoruz. Paket paket boya, sepet sepet kahkaha. Oh be diyorum, medeniyet Venüs dünya. Geriliyor meriliyor, yemişim ben onu.

Çıkışta o güzelim saçları pek kimse görmüyor, salınamıyor öyle efil efil sokaklarda. Zaten hava soğuk, yağmur da yağıyor. Tilki dönüp dolaşıp kürkçü dükkanına geri dönüyor. Olsun. Evdeki aynalar bugün hep bana çalışıyor.

Akşam Bey eve geliyor. Kuaför öncesi söz dinlemeyen, kararmış, uzamış saçlı dönemime iltifat ediyor. Değil dört ay, dört yıl daha böyle giderim artık, boynuna atlayıveriyorum. Vay be korona diyorum, sen nelere kadirsin. Bu gözlere hayallere neler giydirdin.

Küfür gibi bir müjde iniyor haberlerden. Pazartesi restoranlar cafeler açılıyor. Ama dur hele. Halt! Haftasonu yine mecburi tatil. Arada kalıyor sana yirmidört saat. Hazırlanıp kapıyı açmak için nene yetmiyor? Bak işte, düşünüyorum öyleyse varım buralardan doğuyor. Hepimiz korona felsefecisiyiz.

Gezinin yıldönümü gelip çatıyor sonra. Yin yogayla başladığım tatlı zilli yumuşak dilim bu yüzden mi çatallanıyor? We had a dream diye haykırıyorum! Hadi bakalım, kim duyuyor?

John Fowles’un Büyücü’sünde İkinci Dünya Savaşı dönemine geliyorum. Almanlar küçük bir Yunan adasına moral adı altında konuşlanıyor. Giritli direnişçiler karşı koyup yakalanıyorlar binbir işkence edilerek. Kurmaca yazınlardaki okuduğum dehşetengiz, korkunç, vahşi tasvirleri düşünüyorum. Haruki Murakami’nin Zemberekkuşu’nun Güncesi’ndeki Mançurya Savaşı ve diri diri derisi yüzülüp kızıl bir et parçası gibi ayağa dikilen askerler aklıma geliyor. Sonra Colson Whitehead’in Yeraltı Demiryolu’nda cinsel organı kesilip ağzına tıkıldıktan sonra canlı canlı yakılan zenci köleleri hatırlıyorum.

Çok mu korkunç, çok mu spoiler? Hayat bizi her gün ‘spoil‘ ediyor. Irkçılık, vahşet, işkence halen kol geziyor, adsız unvansız gözümüze sokula sokula. İnsanı koruması gereken kolluk kuvvetleri beton zeminleri insanlardan koruyup öldürüyor, boğazına dizini dayayıp. Bir ‘Büyücü’ geçmişin tüm büyülerini yeniden yeniden kaldırıyor. Savaşın, zulmün, işkencenin iyi yanı yok. Yok.

Günlerden serisinden exit ediyorum. Bir çıkış lazım, bir yol, bir yolculuk.

From exit in to exit out.

Stuart A. Flies söylüyor.

Already gone.

 

JaponParkAgac
Japon Parkı’nın güzel saçlı kızları…kavuştuk

2 Replies to “Günlerden Exit”

  1. ben henüz kuaföre cesaret edemedim…gezi bir efsaneydi….sanki rüyadaydık…o zencinin yalvara yalvara ölmesi kazındı kaldı beynime…neler oluyor nereye gidiyor insanlık…doğaana kızgın zaten bize …o yolladı bu virüsü bize…ne yollasa ne kadar kızsa sonuna kadar haklı….sevgiler…

    Beğen

  2. @duvartakvimi valla ben de nasıl birden celallenip gittim bilmiyorum, ama çok iyi geldi. Bahçede, dışarıda olabilmek çok rahatlatıcıydı tabii.
    Gezinin o başlardaki en saf halini özlüyorum. Ondan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı..Sevgiler..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s