Türk Usulü Hygge

Coffee’yle akşam yürüyüşünden dönüşte apartmanın kapısında durduk. Sol elimi cebime atıp anahtarlarımı çıkarırken kuzey rüzgarı deli deli bastırıp üfürdü. Coffee burnunu o yöne çevirdi, uzun kahve kulakları iki yana havalandı. Ben gayri ihtiyari silkelendim, içim titremişti. Bir an önce evimize kavuşmak için anahtarı kilide basıp Coffee’yi apartmanın içine iteledim.

CofYuruyus
Yürüyoruz

Pata küte merdivenleri tırmandık. Evin kapısını açar açmaz burnuma yeni pişirdiğim çorbanın kokusu çarptı. Bedenimde bir şeyler gevşedi. Coffee’yi de gevşetip kayışını tasmasından çıkardım, içeri saldım.

Üstümde rahat bir kot pantolon, kapüşonlu mevsimlik bir kazak olmasına rağmen yumuşak, sıcak ve tüylü şeylerle sarmalanmak istedim. Kışın üşüten, yazın pişiren, yine de pek sevip vazgeçemediğim kotumu çıkardım, alacalı desenli yünlü taytımı giydim. Artık sadece evde giyebildiğim salaş, tüylenmiş, ev kokan uzun krem kazağımı üstüme geçirdim. Bulut mavisi, kalın, altları biraz aşınmış, ama sıcacık tutan soket çoraplarımı taytımın üstüne çektim.

Coffee koridorun ortasında durmuş beni bekliyordu. Ben bir yere gitmeye hazırlanırken yaptığı gibi.

Birlikte mutfağa doğru yürüdük. O kapıda nöbette kaldı, ben ocaktaki çorbayı hafifçe ısıtttım. Yanına iki dilim ekmek kızarttım. Elimde yemeğim birlikte salona geçtik. Artık Türk usulü hyggelig halimize yerleşebilirdik.

Hygge – Danimarkalıların Mutluluk Sırrı kitabını okurken on yılımızı geçirdiğimiz orman kulübemizi; ordaki basit, sıcak, yalın ortamı; eldekiyle mutlu olup bunu paylaştığımız yılları düşündüm. Kapkaranlık ormanda mum ışığındaki gecelerimiz; kuzine ateşinde pişen ekmek ve yemeklerimiz; dışarısı kar buz ayaz yağmurken yirmi metrekareye sığınıp pilli radyodan tek çeken TRT ve Enis Fosforoğlu’nun programını dinleyişimiz; köpeklerimiz, çocuklarımız, kardeşlerimiz, yeğenlerimiz, arkadaşlarımız, komşularımızla karın dolusu gülüp eğlendiğimiz, yiyip içtiğimiz, içimizi en sıcak hislerin doldurduğu günlerimiz mevsimlerimiz…

Kulube1

Kulube2
Yıllar önce orman kulübemizden

Biz bunları hygge diye yapmadık, şimdi bu kitabı okudum diye hyggelig olmadık. Belki sabahtan beri Coffee kucağımda yatma ısrarıyla bana şükür, şükran, huzur hislerini verdiği için; belki yoğun geçen haftaların ardından bu Cumartesi biraz geri çekilip düşünme fırsatı bulduğum için; böyle böyle Türk usulü hygge olsa nasıl olurdu derken oralara gidiverdim.

CofKucakta
İngiliz İspanyolu, barınak lordu, hygge nesnesi, kucak Coffee’si

Adı hygge ya da değil, sana güven, aidiyet, huzur ve mutluluk veren ortamların (evinin, dış mekanların, doğanın), ışığın (mumların, loş lambaların), kıyafetlerin (tüylerin, yünlerin, yumuşak şeylerin), yemeklerin (tatlıların, çikolatanın, ekmeğin, kahvenin, çayın, sıcak şarabın), insanların (sevdiklerinin, arkadaşlarının, ailenin), hayvanların, kitapların, müziğin ve daha bir dolu içeriğin varlığına şükretme, onları farketme, yeniden merkezleme noktasında kendimi buluverdim.

Hygge2
Okuyalım: hüü-gee

O yüzden birden üstümdekileri değiştirmek, özenerek yaptığım çorbayı içmek, önümde duran sönük mumu yakmak, başucu lambamı kapamak, telefonumun ekranını ters çevirmek, kitabımı okumak, günün hygge köşesini evin bu yamacında konumlamak istedim, içinde Coffee ve benimle, biz bize. Bir tane de gece filmi seçtim mi tamamdır.

Hygge3
On senelik ekşi mayasına bebeği muamelesi yapanlarda bugün: Bey

Aslında bize en büyük hygge tek ve mutlak bir adreste.

Coffee neredeyse ora bize hygge.

Ya size?

Sizin hygge’niz ne, kim, nerede?

Hygge1
Hyggekrog – Hygge köşesi

* Müziği yeterince hyggelig, has Danimarkalı Agnes Obel’e hiya.

5 Replies to “Türk Usulü Hygge”

 1. Hygge; haz almak-duymak karşılığı olarak algıladım. Sorunuzda, farklı birden çok zamanlarda ayvalık deniz restaurant ta ılık olarak ve kiremitte servis edilen şevket-i bostan otu ile yanında rakı içerken buldum kendimi… Deniz mutedil, akşamın meltemi yüzünde ve iyot kokusu ilişiğinde, hani etrafında hep birileri vardır da, bulamamışsındır asıl aradığını ve sen sevdiğin yine seni en iyi anlayan kendinle yaşarsınya hazları öyle… bir de son 3 yıldır yaşayamıyorum çok özledim!

  Beğen

 2. Çok güzel bir anı, umarım ilk fırsatta tekrarlarsınız.
  Hygge mutluluk/esenlik anları, yerleri, halleri olarak tarifleniyor. Ama bunun Danimarka kültürüne özel dokuları olduğu için (sadelik, basitlik, rahatlık ekseninde) yemeğinden kıyafetine, ışığından mekanına, paylaştığınız insanlara kadar detayları veriliyor kitapta. O yüzden de başka dile çevrilmeyip Dancadaki isim tutuluyor, tüm dünyaya yayılıyor. Bizim kısmet gibi. Sevgiler…

  Liked by 1 kişi

 3. Ah Neslihan, öyle bir dağ klübesi bırakılır da şehre “inilir” mi? 🙂 Olsun, şehrin de güzel yanları var elbet.. Hygge ile birkaç sene önce tanıştım ve genel sadeleşme ve yavaşlama odaklı mutluluk ve huzur felsefeleri içinde bana yeni bir şey kattığını düşünmedim aslında ama böyle rehber kitapçık gibi kitlelere sevdirebilir kendini.. Ve evet çevrede biraz daha sakin, iç ve dış huzurunu bulmuş insanlar görmek, hepimize iyi gelir!

  Beğen

 4. Bizim oradaki köylümüz de öyle derdi.
  -Hoş geldiniz. Nasılsınız, iyi misiniz?
  -İyiyiz valla, ayak uzattık dinlendik işte.
  -Olsun.
  🙂
  Şehirden dağa kaçmak, dağdan şehre inmek ömrümüzü uzattı, 10 sene kendimizi doğanın kucağına olduğu gibi bıraktık, ben iş hayatını o doğa kucağıyla bırakabilecek hale geldim. 2 senedir hayat rutinimiz bambaşka bir yere evrildiği için gidemez olduk, ama ormanımız kulübemiz içimizde büyük bir özlemle yaşıyor.

  Hygge kitabı geçenlerde hediye geldi. Esasen bir marketing dehası diye nitelendirilebilecek iç ve dış paketlemesi varken ormanımız, kulübemiz, Coffeemiz, tanımsız çabasız doğal olarak seçip yaşadıklarımızı hatırlattığı için pek sevdim. Hygge bizim için hep vardı, içimizdeydi. Ve evet, çevreye yayılmasının faydası olacağı kesin!

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: