Dönmeden

Aylar önce heyecanından stresinden kalp çarpıntılarıyla zor ettiğim Atina’daki astroloji grup çalışmasını tamamladım, bu gece dönüyorum.

Bir haftadır burada tekbaşıma kaldığım evimi özleyeceğim. Bu yazı sadece ona ithafen.

Kendimi ta Paris’te yalnız yaşadığımdan beri bu kadar alanımda, doğalımda, özgürlüğümde hissetmedim. Buzdolabından çamaşır makinesine ütüsünden balkonuna domestik anlamda her bir noktasını kullandım. Bir haftada evim gibi bu küçük alana yerleştim. Masasında çalıştım, işe gider gibi daireden çıktım, diğerleriyle buluştum, paylaştım, dinledim, öğrendim, seans yaptım, planladım, notlar aldım, bir dolu şey biriktirdim, dönünce bunları yavaş yavaş sağıp akıtacağım. Yoksa çatlarım!

Şimdi, saat 09.30 sularında çalışma ve kahvaltı masasından dışarı balkona bakarak bu birkaç satırı yazıyorum. Birazdan duşa girip son hazırlıklarımı tamamlayacağım. Bavulumu kapayıp yan dairedeki İsveçli arkadaşıma bavulumu vereceğim ve sempozyumun son atölyesine gideceğim. Kendimi kanımla, kültürümle, tarihimle değil, düşüncelerimle birleşmiş ve doğalımda hissettiğim bir Türk, bir İsveçli, bir Finli dört kişilik grubumla Jung’un mükemmel zaman, yer ve alanını tamamlamış hissediyorum. Bu daire ise bir otel değil, ev oldu, kök verdi bana. Alanımda, kökümde, doğalımda, kendiliğimde kaldım, ne başkasının alanından çalarak, ne kendiminkinden kısarak. Tam olmasını istediğim gibi. Şimdi gerçek köküme dönüyorum.

Yakında bizim topraklardan yeniden seslenmek üzere…

AtinaAtina2Atina3

Atina1
Pagrati – Atina

2 Replies to “Dönmeden”

  1. Nesli ben de en güzel ‘tatilimi’ Yunanistan’ın Halki adasında bir national observer seminerinde geçirmiştim. Yeşil mavi denizin dibindeki odamda cibinlikli yatağım bile vardı! Daracık kedili sokaklarda İsrailli, Danimarkalı, Ürdünlü, Tunuslu arkadaşlarımla -e tabii yakışıklı Yunanlıları da unutmamak lazım- dolaşmaya, adanın tek meyhanesinde uzo eşliğinde Türkiye’nin 28 şubatını anlatmaya çalışmaya (Yeni Yüzyıl yollamıştı beni), akabinde gece yüzmelerine bayılmıştım. Hala tadı damağımdadır..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s