Yaşamak

Kaldığım yerden devam ettim. Boyadım. Çiçek yapraklarını hardal sarısıyla kontürledim, insan figürüne etten candan gül pembesi ten rengi verdim. Ağaç pozunu seçmişim, farkında değilim. Bana en sevdiğin yoga pozuna gir, kal desen işte bunu yaparım. Hem de sol ayağımın üstünde. Tam böyle.

Hastalık başa bela. Bir de pireler. Ne çileymiş kardeşim şu koltuk altı, bacak arasına yerleşen asalak siyah şeyler. Kendime değil, Coffee’ye üzülüyorum. Yediler bitirdiler oğlanı, bitirdiler. Ama peygamber sabrı var bunda. Yıkamalar, taramalar, tazyikli sular, sıcak fönler, damlalar, tasmalar, killer, sirkeler, limonlar… Gık demez mi yahu insan? İnsan değil de ondan. Ne çocuk ne yetişkin adam. Dur desen duramaz, bu kadar sabır, sükun, teslimiyette kalamaz. Bir değil üç değil, beş on onbeş. Ih ıh ıh diye inleye inleye kaşınmalarına mı yanayım, gece gece silkelenip dolaşmaktan uyutmamasına mı? Hastalık sağlık derken yapamadığım yoga pratiğimi küvet üstü eğilip iki büklüm yıkadığım pire torbasıyla gideriyorum. Daha önce başımıza hiç böyle şey gelmedi. Dokuz canlı, Medusa kafalı, Gorgon kardeşli, ölmez dirilir pireler, yıkılın gidin be artık. Denizde kum ayıklasam bu kadar Sisifosvari hissetmezdim yeminle.

Uyudum uyandım. İki dizimde iki kocaman ısırık, kaşınıyorum. Biliyor da atlıyor üstüme namussuzlar. Damarlarımda akan en çok bulunan kan. Halbuki çiçeklerim bir küskün. İlgisiz mi kaldılar sevgisiz mi kestiremiyorum. Onları da mı bu havalar mahvetti? Yazken kış, sonbaharken aşırı yaz. Benim çarpılıp hastalanmalar işte hep bundan. Havalar. Hep bi havalar havalar. Mercedes görünümlü Doğan SLX gibi tropik iklim görünümlü sombahar. Som altın parlaklığında içten patlamalı, duble kavurmalı güneş, Ege meltemi yalanında Karadeniz’den çarpan, (insanı) boğazdan vuran serin rüzgar. Havanız nasıl olursa olsun. Tamlamanın gerisi yok. Bu kadar.

Dilimi de yumuşatamıyorum ki, önce Merkür Mars’ı, sonra Mars Merkür’ü geçmiş, bugün tamı tamına kucak kucağa oturmuş da kavuşmuşken. Kimseye bir şey dediğim yok, kendimden başka. Olan buraya oluyor, Başak’taki beğenmemezlik çalışıyor. Yazacak ne var ki diyorum. O kadar çok şey var ki tutuyorum. Ben de Aslan’daki Venüs’e sığınıyorum, boyuyorum. Sonra ona buna yollayıp gösteriyorum küçük aslancığın büyük eserini. Renk terapisi. Şu tatlı ekşi dilimi ısırıp içinden bal akıtasım geliyor. Çıka çıka anca deli bal fışkırıyor. Pelin Buzluk’a ve hayran kaldığım distopyasına selam.

Yu Hua Yaşamak’ı okudukça hüngür hüngür ağlayasım geliyor. Zaten ana kahraman Fugui de sürekli ağlıyor. Halbuki hem zalim hem kendini bilmez, ama bir bakıyorsun içinden yumuşacık bir insan çıkıveriyor. O da insan diyorsun. Biliyor da ağlıyor. Çocukken babasından dayak yerken senin de onu dövesin geliyor. Ya da babayken oğlunun kulağını çekince senin de onun iki misli kulağını çekesin. Sen de insan olduğunu biliyorsun çünkü. Sen de o kadar zalim, aciz, kendini bilmez ve yumuşaksın. İnsansın işte. Çin’de veya değil.

Ama Jiazhen ısrar etti: “ Lütfen benimle eve gel.”

Ona iki tokat attım. Başı, bebek çıngırağı gibi, bir öne bir arkaya dengesizce sallandı. “Benimle eve gelinceye kadar burada böyle duracağım” derken, hala diz çökmüş yerde oturuyordu.

Şimdi düşününce canım yanıyor. Gençken çok aşağılık bir adamdım. O böylesine mükemmel bir kadındı ve ben onu dövdüm, sövdüm. Ama ne yaparsam yapayım ayağa kalkmadı Jiazhen. Sonunda ona vurmaktan yoruldum. Saçı başı dağılmış, göz yaşlarına boğulmuştu. Az önce kazandığım bir tomar parayı orada durmuş bizi izleyen iki adamın eline sıkıştırdım ve Jiazhen’i dışarı attırdım. Onlar çıkarlarken, “Beyler, ne kadar uzak olursa o kadar iyi” dedim.

Yaşamak, Yu Hua

Devam ettiğim yerde bırakayım. Biraz boya, biraz çiçek, az biraz pire, çokça yaşam.

Şehir sanatla dopdoldu. Sen hangisine gidiyorsun? En güzelinden bir Cumartesi senin olsun.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s