Şu Dolan Ay

Hep o terkedilmiş, kaybolmuş köpekleri sokaklardan kurtarıyorum. Bazen Coffee de içlerinde oluyor. Halbuki onları kurtarmam kendimi kilitlemem anlamına geliyor. Fiziksel olarak ne hareket edebiliyor ne onları bırakabiliyorum. Bu sefer benim kurtarılmam gerekiyor. Onlardan değil de, hep birlikte bu durumdan. O zaman ben bu hayvancıkları gerçekten kurtarmış oluyor muyum, yoksa büyük işlere soyunup kendim dahil herkesi topyekün kurban mı ediyorum?

Dolunay içimde yükseliyor. Yarın sabah yedide tam haline ulaşana dek her bir kalp atışında etlendiğini hissediyorum. Ne yaptın bugün diye soruyor bana. Gerçek bir başarı addettiğin küçük ya da büyük ne yaptın?

Yengeç döneminin taşıdığı ev ve aile ekseninde markete alışverişe gittim, yemek yaptım, tüylü oğlumu yokluğumda mahrum kaldığı Japon bahçesine yürüyüşe götürdüm, sevgimi ve şefkatimi esirgemeden bol sıkıştırıp okşadım, başını kulağını kaşıdım, ayağıma yatırdım.

Halbuki Oğlak’taki Ay’ın ev ve mutfak işini duygusal olarak hor gördüğü bu günde içimdeki dış ses kendi sorumluluklarıma, dış dünyaya dair bir şeyler üretip sunmamı talep ediyor. Aç parantez. Bu nasıl bir ses tonu, nasıl bir cümle? Bir şeyler üretip sunmamın talep edilmesi. Oğlak’taki Ay ile iş dünyası duygusundan seslenip konuştuğumuzun tespitini astrolojik olarak yapıyor, etrafını şöyle bir çemberle çiziyoruz. Kapa parantez.

Şu masaya oturur oturmaz olmam gerektiğine inandığım alanda kendimi buluyorum. Fiziksel gerçekle duygusal talep el sıkışıyor. Evdeki iş ortamı kimlik ve duygu tahterevallisinde iki ayrı uçtan birbirine bakıyor. Halbuki aklımda binbir tilki ve kurt ortalığa hırlayıp uluyor. Eh, dolunaya varayazmadan insan şaşırmıyor.

Sabianlar 18 derece Oğlak’taki Ay için Sendika Bayrağı, 18 derece Yengeç’teki Güneş içinse Yavruları İçin Eşelenen Tavuk diyorlar. Açalım.

Sendika Bayrağı

Bu sembol, tüm yaşamın bireye en üst seviyede koruma sağladığını sosyal ve siyasi yönlere vurgu yaparak ifade eder. Ortak çabalar her zaman büyük ödüller getirir, çünkü örgütlenmiş bir ulus insana herhangi bir kişinin veya grubun getirebileceğinden daha çok fayda sağlar. Böylece gündelik ve sıradan hayata dair her fazda daha büyük bir çıkar birliği sağlanır. Anahtar kelime gözetimdir. Olumlu olarak kullanıldığında, kişinin dokunduğu her şeyde kalıcı bir iz bırakmaya büyük bir şevk duyması ve bu ilgisini genişleterek yaymasıdır. Olumsuz olarak ise kendini beğenmiş veya zorba ataerkilliktir.

 

Yavruları İçin Eşelenen Tavuk

Bu sembol, tüm yaşamın bireye en üst seviyede koruma sağladığını kişisel yönlere vurgu yaparak ifade eder. Temelinde tutarlı ya da üretken her kişisel çaba büyük ödüller getirir. Tersten yorumlanırsa insana dair yaratıcılığı kişisel bir devamlılıkla ortaya koymak mümkündür. Yerindelik, kişinin sadece kendi varoluş işinin basitliğinde yücelir. Anahtar kelime temindir. Olumlu olarak kullanıldığında, varlık sebebinin her talebi lehine işleyen bir sağlama yetisi ve sayesinde sağlam bir kişisel tatmin elde etmedir. Olumsuz olarak ise avare bir telaş ve karsız iş gücüdür.

The Sabian Symbols In Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

Kimileri birlik duygusu içinde kilometrelerce yürüyor, kimileri içsel birlikleriyle yürüdükleri basit, sıradan yola devam ediyor. Varlık bunu gerektiriyor. Kişisel ve toplumsal devamlılığa.

Ben yaşam için adalet istiyorum. Köpekler, kediler, ağaçlar, kuşlar, yunuslar, lüferler, ayılar, domuzlar ve insanlar.. Köpekleri rüyalarımda kurtarırken kendimi kaybetmem bundan mı?

Gerçek bir başarı addettiğim küçük ya da büyük ne mi yaptım?

İşte bu yazıyı yazdım. Başarı ya da değil. Önemli değil. Yazarak yürümeye devam ediyorum.

Ay doluyor, ben taşıyorum. Eğer hala keşfetmedinizse evvelki gece taptaze, canlı canlı dinlediğim Evrencan Gündüz featuring Birce Akalay’dan Sessiz Gemi’yi size armağan ediyorum.

Birçok giden

Memnun ki yerinden

Çok seneler geçti

Çok seneler geçti

Dönen yok seferinden

Ama ben döneceğim. Ah şu dolan ay..

DolunaySavraKopekler

Kediler

CoffeeNo1

2 Replies to “Şu Dolan Ay”

  1. hmm şimdi anlaşıldı! Haldur huldur ev işlerine girişip, ortalığı toparlayıp, çamurları, sırları çıkarıp neden tüm Cumartesi seramik işine saldırdığımı anladım 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: