Değil

Erken mi? Bence değil. Sezon açılışını sadece ayacıklar yapsa da tuzlu suya değmiş beden şöyle bir silkeleniyor, kollarını açıp güneş ışınlarını etrafına sarmalayarak kabul ediyor. Kabul etmek ne kelime, doymuyor istiyor özlüyor.

Halbuki erken. Kafa dinlenecek sahil kenarlarında elektrikli testereler, motorlu makineler tüm gürültü vızırtı patırtılarıyla çalışıyor. Plastik hortumlar yollarda yılan gibi dolanıyor, metal borular yarılmış taş duvarlardan paslı paslı bakıyor.

Kadınlarsa zamanında. Küçük çocuklar önde, bakıcılar arkada, anneler arada, bedenler sıkı ve yerinde kumsalları arşınlıyor. Renk, cilt, ses ve saçlar dalga dalga geçip giderken denizin dalgaları kıyıya vurup yeniden kabarıyor.

Şehirliye çoktan geç bile. Göç almış başını gitmiş, tam sürat devam ediyor. Trafik desen ışık kırmızıyken iki şerit yol arkalara arkalara uzuyor. Taze hava, üfleyen rüzgar, ılık güneş mi? Salınan böcek ilacı, göğe yükselen egzoz dumanı, basan kanalizasyon kokusu mu? Yarış sürüyor.

Yerlisinin bildiği Bodrum geçmiş mi, insan kestiremiyor. Aşk ve nefret ilişkisi büyük şehirden şehre devşirilmiş sayfiyeye hızla ve ivmeyle mi aktarılıyor? Dönüşüm hep siyahla beyaz arasında mı oluyor?

Sonra birden hava kalıyor. Karabiber ağacı gölgesiyle akşam güneşini süzüyor. Su laci yeşil maviliğiyle bakan gözünden içine akıyor. İyot, yosun, toprak ve hanımeli kokuları sevişken çiftler gibi birbirine karışıyor. Akrep’teki Dolunay önceki gece doğduğu yerin izini ufkun altından sürüyor. Yeniden doğmak için erken mi? Bence değil. Değil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: