Dalga

Unuttum tabii.

Sabah aklıma tatlı tatlı yazdıklarımı bir kenara not almadığım için unuttum.

Ama şunu hatırlıyorum.

Çok dingin, sakin, dalgasız, pürüzsüz bir su karşımda. Deniz, göl, nehir. Karanlıkça. Belki hava da aydınlanmanın ancak kıyısında. Öyle sessiz, öyle huzurlu, öyle derin bir görüntü.

Peki neden huzurlu değilim?

Sanki o dibi görünmeyen sakinliğin altındaki, fellik fellik kaçmak istediğim en korkuncu. Görmediğim için yok saydığım koyu turuncu. Halbuki yüzey sadece bir ayna. Aynanın arkası gerçek dünya. Kaos karanlık fırtına.

İşte bu aklıma düşen görüntüyü sıkça hatırlıyorum.

Hayır, bu bir rüya değil, hayal değil, seyrettiğim bir diziden alıntı değil.

Neyse o işte.

Bu.

Tersine çevirmek için değil, sadece o yüzeyin hemen altındaki kaynayıp fokurdarken, dışarıya evrenin en zen halini giyinen görüntünün gerçekliğini kendime ispatlamak için, bu hafta bir gün Coffee’yi arabaya atıp kendimi Moda Çay Bahçesi’nde buldum.

Deniz maviydi. Su durgundu. Kaşık Adası karşıda ve çok yakın görünüyordu. Hayat vardı. Vapurlar, deniz otobüsleri, motorlar peşpeşe dalgalar köpükler saçarak önümüzden geçiyordu. Coffee ne kedi peşinde ne kuş derdindeydi. Sandalyemin altında, bir sağda bir solda, iki burun deliği sürekli havada, masmavi, dipdingin, huphuzurlu denizin altımdaki tüylü benzeriydi. Suydu. Şifaydı. Candı.

Dönüş yolu mu?

Öf ne dalgalıydı.

Trafik vardı, ama kimin umrundaydı?

Hoparlörler acıtabilecek kıvamda açıktı. Piyano tuşlarının vuruşu, ritmin pedalıma düşüşü, dudaklarımın açılıp kapanışı, Coffee’nin kulak tüylerinin rüzgarla pırpır titreyip salınışı dalga dalga bedene aktarılmaktaydı. Oradan kalbime. Oradan mideme. Oradan zihnime. Ayak parmaklarımdan saç dibime, başımın en tepesine.

Dalga boyu vardı, dalga dalga yayılmaktaydı. Damarındaki kanın akanıydı, başındaki saçın canlı köküydü, boynundaki tüyün dikiydi, dudağındaki nefesin hımıydı, parmak ucunun uyuşanıydı, genzinden aşağı inendi, yüreğinin ağzında çarpmasıydı.

Dalga, dalgasız ortamda hayattı.

.

Bir gelmedin be Coldplay. Küs.

Moda

CofModa

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s