Balık’ta Güneş Tutulması – Kabullenmek mi Vazgeçmek mi?

Kaybettin, dedi.

O zaman ben de giderim, diye cevap verdi.

Bir tomar anahtarı aldı, boş dolaplara baktı, çıktı.

Bu bir kabulleniş miydi, kaçış mı?

Öfkeli bir çıkış mıydı, özgürleşme mi?

Ne istiyordu?

Zincirlerini mi kırmak, yoksa vaz mı geçmek?

26 Şubat 2017 Pazar İstanbul saatiyle 17.58 civarında Balık’ta gerçekleşecek Güneş Tutulması ve Yeniay böylesi bir tema etrafında başlangıç tohumu atmayı vaat ediyor.

Kendimizi benliğimizin ötesinde, aşkın özlemlerimizle ifade etmek, birleşmek, bütün ve bir olmak istiyoruz. Çok idealistiz. O kadar ki dünyevi bir gerçeklik içinde olmamız da mümkün değil, önümüzde gerçekten ne var onun ayırdına varmak da. Tutunduğumuz hayallerimiz, umutlarımız var. Beraberinde de getirdiği aldanmalarımız, hayalkırıklıklarımız, gözümüzü boyayan yalanlar. Bu yalanları biz mi kendi imgelemlerimizle yarattık yoksa yalan bir dünyanın içine mi düştük? Kurtarmaya soyununca kurtarılmayı mı bekledik ve karşımızdaki kurbanın aslen sadece kendimizin bir aynası olduğunu mu gördük? Hangisi daha kolayımıza geldi? Kurbanı oynamak mı kurtarmaya davranmak mı? Zor olan bunun farkındalığını kabul edip bununla kalmak mı, vazgeçip yola çıkmak mı?

Bütün bu sorular geçerli. Bir buçuk senedir Balık-Başak ekseninde gerçekleşen tutulmaların yarınki son ayağında bu temalara dair bir kapanış teması geçerli. Geçtiğimiz zaman diliminde elimizdeki avucumuzdakine odaklanıp onu mükemmelleştirmekle içinde bulunduğumuz evrenle birleşmek ve kendimizden büyük düzenin akışına teslim olmak arasında bir gelgitteydik. İlişkilerimizin karmasında da bu vericilik ve hizmet eksenindeydik. Bir eleyip ayırarak, bir olduğu gibi alıp bir olarak.

Balık dönemindeki bu tutulma egomuzu geride bırakarak ait olduğumuz düzene, her şeye rağmen, teslim olmanın, kontrolümüzde olmayanları kabullenmenin ya da artık değişmeyeceğini anladıklarımızdan vazgeçmenin, geride bırakmanın anahtarını önümüze getiriyor. Biz o anahtarı alıp kendi gerçeğimiz neyse ona teslim olabilir, kendi düzenimizi kendi sağlığımız için tıkır tıkır işletmeye, mükemmel olmasa da devam etmeye odaklanabilir miyiz? Bu yolda rüyalarımızın bize getirebileceği bilinçdışı bilgisini dinleyebilir, kaosun tercümanı olabilir, uykuda kalmayı bırakıp ilişkilerimiz, değerlerimiz, irademiz, isteklerimiz, öfkemiz ve inançlarımız konusunda her neyi ortaya koymak gerekiyorsa onları ifade edebilir miyiz? Kendimiz için bu başlangıç zamanını nasıl değerlendireceğiz? İçinde kalıp kabullenerek mi, vazgeçip kendi yolumuza devam ederek mi? Burada bir doğru ya da yanlış yok. Kendi sınırlarımız ve sınırsızlığımıza teslimiyet ve kabulleniş var. Hangisini seçeceğiz?

Sabianlara göre Balık’taki Güneş Tutulması derecesinin sembolü ve anlamı şöyle:

Bir Jokey. Bu, hem kişinin kendiyle ilgili gerçek bir farkındalığa varabilmesi için yaşama karşı göstermesi gereken heves, hem de günlük hayatın mücadele ve rekabeti içinde duyduğu endişenin sembolüdür. Kişinin ait olduğu topluluğun içinde kendine sağlam bir temel oluşturabilmesi ancak yetenek ve özelliklerini bütünsel bir süreklilik içinde göstermesiyle mümkün olur. Bu gelişim iyileşip mükemmelleştikçe kişi bunları sergilemek için üzerinde artan bir yükümlülük hisseder. Bu sembolizm içindeki kapalı anlam kişinin yeteneklerini sonuna kadar zorlaması sonucu başarısızlığa uğradığında ağır cezalarla karşılaşmasıdır. Anahtar sözcük EGZERSİZ’dir. Olumlu anlamıyla her durumun üstesinden gelebilecek bir yetenek içerir. Olumsuz anlamıyla her kaynak ve potansiyelin şuursuzca riske atılmasını getirir.

The Sabian Symbols In Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

Bilinçdışından evrene bağlandığımız Balık döneminde müzik en zihin açıcı iletişim dillerinden biri olabilir. O zaman şimdi..

Yoksa bahar mı geliyor?

plaklar
Erzurum Evleri

One Reply to “Balık’ta Güneş Tutulması – Kabullenmek mi Vazgeçmek mi?”

  1. Geri bildirim: İz – MINDMILLS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s