Yeniay Kova’da: Toplum İçin Birey

Kartala dönen bir bayrak.

Bu sembol insanın tükenmek bilmez zenginlikteki hayalgücü veya dehasının önemli bir kişisel temsiliyetini ve onu en iyi şekilde ödüllendirecek potansiyeller için her durumda ayağa kalkma yetisini ifade eder. İnsan tüm bunların değerini anlayan vizyonuyla sağlam bir amacı olan her şeye hizmet eder ve kişisel yaşamının her alanında bunu açıkça görünür kılma azmini gösterir. İnsanoğlunun sadakati, olası herhangi bir toplumun temelidir ve onları savunmak üzere harekete geçen her birey gelişir. Anahtar sözcük OYUNU BÜYÜTEREK SAHNELEMEKTİR. Olumlu anlamda bu derece mutlak bir kişisel adanmışlıkla başarıyı getirebilir, olumsuz anlamda ise kinci bir gurura sürükleyebilir.

The Sabian Symbols in Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

İşte Sabianların 28 Ocak 2017 Cumartesi sabahı saat 03.07 civarında oluşacak Kova’daki Yeniay derecesi için yorumu.

Misal; önümüzdeki aylarda yapılacak referandum için evet ve hayır kampanyaları yapılıyor. Kişisel, politik, sivil, sportif, akademik.. Toplumun iyiliği için bireyliğini ifade etmek, söz hakkını kullanmak, bireyden topluluğa, kişiselden kolektife ulaşmak kazan kazan temasını getirebilir. Kova dönemindeki mesele bireylerden oluşan demokratik ve insancıl toplum olabilmektir. Birleşmek ve bütünlenmek bu aşamayı hallettikten sonra, evrensel sevgi ve şefkatle Balık döneminde gelir. Şimdi önemli olan bir topluluk içinde eşit mesafede, takım adamı gibi kalmayı becermektir. Uzlaşılamayacağı konusunda uzlaşmak, her fikrin kendine masada söz hakkı bulacağını savunmaktır. Tarafsız kalmak, objektif olmak, fikrine katılmadığın adamın hakkını da sadece insan olduğu, buna hakkı olduğu için savunmak, sahip çıkmak.

Yeniay haritasına baktığımızda Ay ve Güneş’in yöneticileri Satürn ve Uranüs’ün ateş elementinde olmaları bu insancıl ve yenilikçi başlangıç temasının harekete, vizyona ve dramaya müsait potansiyeller barındırdığını söyleyebiliriz. İnançlarımızla ilgili sınavlarımız sürerken bireyselliğimiz ve özgürlüğümüzü ortaya koyma mücadelemiz de devam ediyor. Jüpiter ise büyüten dokunuşuyla bu temaları abartıp beklenmedik sürprizlere müsait kılıyor. Bireyliği ifade ve ortaya çıkıp konuşmak dinlemek anlamına gelmiyor. Herkes kendi sahnesinde mikrofonu eline alıp konuşurken diğer tarafı duymak ve anlamak nasıl mümkün olabiliyor? Ya hayat prensiplerimiz ve felsefemizin değişmez bütünlüğünün birisi için inanç öteki için düşünsel olarak değişmez, kırılmaz olduğu ve mutlak doğruluğunda ısrar etmek farklı görüşlere açıklığı mı kendi içinde tahakküm ve bağnazlığı mı getiriyor?

Kova Yeniay’ı geleceğin toplumuna, bilgisine, insanlığına adım atmak üzere özgür düşünce ve objektif ifadeyle aylık bir başlangıç temasının tohumunu taşıyor. Öte yandan Balık’ta birikmiş Güney Ay Düğümü, Neptün, Chiron, Venüs ve Mars yığılımı hayalkırıklığı, kurbanlık, yaralanma, feragatte bulunma, teslimiyet ve kabullenişle savaş ve barışı bırakma ipuçlarını veriyor. Yollar açık, sular berrak değil. Neptün ortalığı bulandırıyor, Satürn ters köşeden baskıyla Mars’ın mücadelesini baskılarken Venüs’ün birleştirici sevgisini gölgeliyor. Umut Yeniay oluşumunun hemen akabinde Mars’ın Koç’a geçmesiyle yeni bir ‘saha hareketi’nin başlamasına mı bağlanıyor? Cesaret etmek için evet, ama sonuç almak, gerçekçi olmak, sınırları hakiki anlamda tanımlamak için hala zor. 11 Şubat Ay Tutulması akabinde 26 Şubat’taki Güneş Tutulması senenin geri kalanında tekrar tekrar değerlendirme yapmamızı gerektirecek bitiş ve başlangıç temalarını tetikliyor. Arkası yarın.

Kova olumlu anlamda tarafsız ve insancıl, olumsuz anlamda toplumdan kopuk ve elitist düşünce sistemlerini getirirken özgürlük, bağımsızlık ve demokrasi olmazsa olmazlarını ifade ediyor. Nerede o hürriyet? Tam da bugün okumaya başladığım Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ndeki hürriyet tanımı altmış sene önceyi değil de şimdiyi mi anlatıyor? Tarih ve gündem benim için bu ara anlamını edebiyatla buluyor.

Benim çocukluğumun belli başlı imtiyazı hürriyetti.

Bu kelimeyi bugün sadece siyasi manasında kullanıyoruz. Ne yazık! Onu politikaya mahsus bir şey addedenler korkarım ki hiç bir zaman manasını anlamayacaklardır. Politikadaki hürriyet bir yığın hürriyetsizliğin anahtarı veya ardına kadar açık duran kapısıdır. Meğer ki dünyanın en kıt nimeti olsun; ve bir tek insan onunla şöyle iyice karnını doyurmak istedi mi etrafındakiler mutlak surette aç kalsınlar. Ben bu kadar kendi zıddı ile beraber gelen ve zıtlarının altında kaybolan nesne görmedim. Kısa ömrümde yedi sekiz defa memleketimize geldiğini işittim. Evet, bir kere bile kimse bana gittiğini söylemediği halde, yedi sekiz defa geldi; ve o geldi diye biz sevincimizden, davul zurna, sokaklara fırladık.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar

Belki de hepimiz delirdik, deliriyoruz. Yoksa hep böyleydik de yeni mi uyanıyoruz? Ya da sadece rüya görüyor, uykuya devam ediyoruz.

Mars Balık’ın son derecesinde Koç’a geçmeye hazırlanır, kadim sevgilisi Venüs peşisıra ardından koşarken belki de son yağmurların yerlere düştüğüne şahit oluyoruz.

Cihan Mürtezaoğlu 1 Şubat’ta Kadıköy Moda Sahnesi’de özgür basın için Susmuyoruz, Söylüyoruz diyor. Gidiyor muyuz?

2 Replies to “Yeniay Kova’da: Toplum İçin Birey”

  1. Belki de hepimiz delirdik- farkında olmadan senle aynı cümleyi kullanmışız! Deli deliyi görünce çomağını saklarmış! Saklıyor herkes çomağını! Pandora’nın kutusunda delilik de vardı bilirsin – Epimetheus otoriteden (Zeus) korktuğu için Pandora’yı evine kabul etmiş ve kardeşi Prometheus’u ölüme, sonsuz acılara terk etmişti – sadece korktuğu için – çünkü onun adı deneyimle öğrenen idi. İşte böylesine hesapsız, böylesine çaresizliktir deneyimle öğrenmek.

    Liked by 1 kişi

  2. Cihan Mürtezaoğlu başka bir parçasında Bitsin Bu Delilik diyor. Bu nasıl kavga / bu nasıl mana / ah güzel dostum / bari sen yapma / kalbin atmıyor / aklın zorluyor / ah güzel dostum / Tanrı ölüyor..Uranüs’ten Satürn’e..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s