Terapi Niyetine #4: Yaz

Ne yapmalı? Bugüne kadar sürdürdüğüm gibi, çevremdeki kişilerin davranış ve tutumlarını bilinçsiz bir aldırmazlıkla benimseyerek bu renksiz, kokusuz varlıkla yetinmeli mi; yoksa, başkalarından farklı olan, başkalarının istediğinden çok farklı, köklü bir eylem isteyen gerçek bir insan gibi bu miskin varlığı kökten değiştirmeli mi? En basit sorunların çözümünde bile bocalayan bu sözde devrimci gölgeyi, hiç düzeltmeden, biraz olsun çekidüzen vermeden, amaç edindiğimiz ülküleri gerçekleştirmek için hemen kavganın ortasına atıverelim mi? Kendini yönetmeyi beceremeyen kişileri, toplumları yönetmek, onlara yeni yollar göstermek için hemen başa geçirelim mi? Yoksa, toplu eylemlerde kütlelerin başına bela olan zayıf kişilikleri önce sert ve sıkı bir sınavdan mı geçirmeli?

Ben kendimi yeterli görmüyorum. Ne için yeterli? Her şey için. Topluluğun eylemine engel olabilecek sorunlarımı çözmeden, onu güdebilecek sorunlarımı çözmeden, onu güdebilecek güçte olmadığımı seziyorum. Başkalarına söyleyecek bir sözüm olabilmesi için önce kendime söz geçirmem gerektiğine inanıyorum. Bana bugün, ne yapmalı? diye soracak olurlarsa, ancak, önce kendini düzeltmelisin, diyebilirim. Bir temel ilkeden yola çıkmak gerekirse, bu temel ilke ancak şu olabilir: kendini çözemeyen kişi kendi dışında hiçbir sorunu çözemez.”

Tutunamayanlar, Oğuz Atay

Herkes birbirine soruyor, bir şeyler yapmak istiyorum, ne yapmalı?

Umursamakla başlanabilir mi? Umrunda olmak? Her-bir-gün yaşamayı adım adım, damla damla, dakika dakika umursamak? İstanbul’da, Halep’te, Kahire’de, Mogadişu’da?

Yeterliliğimizle devam edilebilir mi? Kendimize yetmek, para pul çoluk çocuk ötesinde kendimizi, özümüzü, ruhumuzu beslemek, içten dışa doğru büyüyüp gelişmek?

Tevazu geliştirilebilir mi? Bunu söylemenin, sorgulamanın kibirine kapılmadan, bunu görüp bilerek gerisinde kalmak?

Tekbaşına yola çıkılabilir mi? İstek varsa, gerçekse, beklemeden, yüklemeden, kendi attığın taş kadar dalga yaratmak, bireysel dalgalardan sosyal, toplumsal, evrensel dalgalara ulaşmak?

Kabullenmeye teslim olunabilir mi? Bütün bu yaşananların arkasında başka, bambaşka, köklü, derin, dramatik, transformatif yansımalar olabileceğini öngörmek, her direncin, her pazarlığın alışkanlıklarımızı kırmaya ölümüne, öldüresiye red niteliğinde olduğunu keşfetmek?

Ne yapmalı ne?

En iyi ne yapıyorsak onu.

‘En’lere alerjim var, ama şimdilik elimdeki en iyisi bu.

Yazmak.

One Reply to “Terapi Niyetine #4: Yaz”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s