Balık’ta Tutulma, Pruvam Neta

Gözümü kapadım. Denizdeyim. Su durgun, içim çalkantılı. Sene bindokuzyüzdoksanyedi. Birleşmekle ayrılmak arası bir gelgit. İçim dalga dalga, taşanların yankıları iç organlarımı ıslatmakta. Farkında mıyım bir başlangıç arifesinde olduğumun? Tam değil. İçimde bir huzursuzluk. Gelişen olaylar. Rüyalara dalışlar.

…..

Her Güneş Tutulması önemli başlangıç ve bitiş temasına işaret eder. Etkisi uzun süreye yayılacak bir Yeniay dönemidir. Hayatın bir evresi tamamlanır, yenisine adım atılır. Bazen tutulma döngüleri ondokuz senede bir tekrarlanır. Yarın, 9 Mart 2016 sabaha karşı 04.00 civarı Balık’ta gerçekleşecek Yeniay ve Güneş Tutulması’nın tam ondokuz sene önce aynı burçta çok yakın derecelerde gerçekleşmiş olması gibi.

Şimdi o zamana gidelim. Hayatınızın hangi evresinde, neredeydiniz? Ne yapıyordunuz? Ne gibi başlangıç ve bitiş temalarının kıyısında köşesinde kendinizi buluyordunuz? O zamandan şimdiye hayatınızda ne paralellikler buluyorsunuz, buluyor musunuz? Ya siz? Siz kendinizi o zamanki sizle aynı mı farklı mı görüyorsunuz? Aradaki yedi farkı nereye koyuyorsunuz?

Balık arketipinde uzun soluklu bir başlangıç kendimizin ötesindekilerle birleşmeye dair bir mesaj taşır. Bu da içimizdeki yüksek benliğimizle buluşmamız, manevi olarak derinleşmemiz, bütünlenmemiz, kendimizi her yönüyle kabullenmemiz için bir işarettir. Evrenin parçası olan kendimizle buluşmak.

Ondokuz sene öncesinin yaralarının içinden geçerek iyileşmek mümkün mü? Kendimizi olduğumuz gibi, güzelliğiyle çirkinliğiyle, her yönüyle kabullenmek, sevmek, şefkat göstermek olası mı? Şifalanmak, sağlıklanmak, bütünlenmek, kendi çemberimizi birleştirmek dışarıda mı içimizde mi saklı?

İdeallerimiz büyük, beklentilerimiz yüce, gerçekçi kalabilenin vay haline. Yine de, büyümek, gelişmek, içimizdeki gerçekten dışarıya vermek elimizde. Şimdiye odaklanıp, adım adım, küçük küçük ilerleyerek. Sonrasına sonra, şimdiye şimdi bakarak. Zamanı gelince ayar yaparak. Belki biraz yavaşlayarak, alan açarak. Ki gelecekleri duyabilelim, alabilelim, anlayabilecek algıyı geliştirebilelim, aklı değil sezgiyi, içgüdüyü seçebilelim.

Hem zemin oldukça değişken. Denizdeyiz, akışkan bir yumuşaklıkta, her an kabarıp yükselebilir, sonra durulup süt liman olabilir bir suda. Suya basmak mümkün mü, söyleyin bana. Halbuki içine girip beslenebilir, yumuşayabilir, dalgalanabiliriz. Yüzebilir miyiz? Yüzebiliriz tabii, yüzebiliriz. Böylece gerçek kaynağımıza ulaşmanın yolunu bulabiliriz. Kendi birliğimizden evrensel birliğe.

…..

Gözümü açtım. Odamdayım. Altımdaki minder yumuşak, sırtımdaki duvar sağlam, ciğerlerimde havayla dolu bir bayram. Sene ikibinonaltı. Uyumakla kalkıp gitmek arası bir yer. Bir başlangıç arifesinde miyim? Tam değil. İçimde tatlı bir boşluk. Avuçlarım yukarı doğru açık. Nasip. Kısmet.

Sevgili Sabianlar 19 derecedeki Balık Yeniay’ı için ne diyorlar?

Öğrencisini eğiten bir hoca; döngüdeki özgün manevi ve yaratıcı dürtüleri harekete geçiren ve yolundan şaşmaz kılan güç ve bilginin aktarımı.

TMA Magazine, February-March 2016

Hepimiz hayat okulunda hoca ve öğrenciyiz, usta ve çırağız, öğreten ve öğreneniz. Ve bunları şimdi doğada, suda, sanatta veya meditasyonda bulabiliriz.

Balık arketipinin aynadan yansıyan aksi Başak Tezer Özlü’den Kadınlar Günü’ne dair bir kuple:

Kalıplardan kaçmak için gidiyorum.

Gitmekten yılmayacağım.

Kentlere gitmek, kocalara gitmek,

tımarhaneye gitmek, gene gitmek,

gene gelmek, hiçbir şey

yıldırmayacak beni

Yaşamın Ucuna Yolculuk

Başlangıç öncesi bir kapanış olmalı.

Şimdi evrensel birlik ve şefkati, kişisel bütünlüğü uykumda arayıp rüyamda bulmaya gidiyorum.

Pruvam neta, rüzgarım kolayına olsun.

Haydi inşallah.

 

Kaşık Adası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s