Yeniay Kova’da: Yenilikçi İnsan, Tutkulu Mücadele

Topluluklarla ilişkiniz nasıldır? Grup içinde uyumlanarak yer almayı mı yoksa kendi özgün fikrinizi ortaya koyarak mı varolmayı seçersiniz? Herkesin demokratik eşitliğini gözetir misiniz, unvan, vasıf ve özelliklerine göre mi davranırsınız? Takım ruhu herkesin kendi bireyliğini özgürce ifade etmesi mi demektir, yoksa tek bir vücut gibi hareket etmek mi?

Grup ve topluluk ilişkileri Kova’nın habitatıdır. Bir grubu, topluluğu, toplumu neyse o yapan Kova’yken onu yıkıp yerine yenisini getirme dürtüsünü taşıyan da bu arketiptir. İnsanlık adına insan bağlarına, sosyalliğe, geleceğin bilgisine ve paylaşımına, işbirliğine, cemiyete önem verir. Statükonun, köhneleşmenin, eşitsizliğin olduğu yerde isyan bayrağını çekip o birlikteliği yenisinin oluşması için yıkabilir.

Bir Kova olarak gruplarım içindeki rolümün şimdilerde çok daha farkında yaşarken kişisel yolculuğumda uyumlanmakla bireyliğimi ortaya koymak, eşitlikçi grup dinamiğini gözetmekle karşı çıkıp isyan etmek arasındaki gelgitimi gün be gün deneyimliyorum. Ait olunan topluluk bütünlüğünün onu oluşturan bileşenlerden daha büyük olduğunu ve bunun kişisel katkılardan çok daha güçlü ve aşkın bir katma değer taşıdığını gözlemliyorum. Öte yandan grup büyüktür birey denkleminde özgür iradeyi, bireyliği, kişisel seçimleri ortaya koymanın kolay olmadığını, gruba karşı gelme riskine rağmen bunu ifade etmenin cesaret istediğini de görüyorum. Bu gerçekleştiğinde akabinde gelen suçluluk duygusunu çok iyi tanıyorum. Durumu değiştirip özgürleştiren bu dinamik bütünde ‘daha iyisi için yenisini’ getirirken varolanın parçalanmasına sebep olabiliyor. Uyandırıcı ve özgürleştirici, ayırıcı ve yalnızlaştırıcı.

Ve fakat, şunun altını çizmek gerek. Birey olmadan grup, topluluk, toplum olmak mümkün değil. Kova’nın temsil ettiği tam da bu. Özgürlükçü, eşitlikçi ve ortak faydaya dayalı bir küresel bilinç geliştirmek. Bunun için de temel ve kişisel özgünlüğümüzü ifade etmemize alan açmak.

8 Şubat 2016 Pazartesi Türkiye saatiyle 16.39 civarı 19 derece Kova’da oluşacak Yeniay bize bu temalar çerçevesinde yeni bir başlangıç yapma, duygusal bir döngü için tohum atma dinamiğine işaret ediyor. Uyandırıcı fikirlerimizi ortaya koymak, olaylara bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşmak, böylesi düşünmeyi icat etmek ve ‘insanlığın küresel beyni’ne hizmet etmek biz bireyler için nasıl mümkün? Yenilikçi bir birey, insan olarak mı?

Teknoloji çağındayız. Hepimiz birbirimize sanal ortamlarda bağlıyız. İnternet bilgi ve iletişimin yolunu açtı, geleceğin bilgisine ulaşmamızı kolaylaştırdı. İstesek de cahil kalmamız, Prometheus’un ateşi çalıp insanlığa vermeden evvelki kavrulan dünyada yaşamamız mümkün değil. Peki bu ‘sanal bağı’ insani ilişkiler babında nasıl kullanıyoruz? Yeniay bize bu minvalde nasıl bir başlangıç fırsatı sunuyor?

Kova’daki Yeniay objektif, rasyonel bir zihinle eşitlikçi ve otantik bir takım ruhuyla yeniliklere adım atmaya çağırırken, Akrep’teki Mars tutkular, ihtiraslar için mücadele etmek ve iradeyi derinlerden çekip çıkarmak üzere bu enerjiye meydan okuyor. Özgürlükçü Kova ve tutkulu Akrep, pek de elele dolaşabilen arketipler değil. Bu da bizim için psikolojik güç savaşlarına tutunmakla ortamı özgürleştirip uyandırmak isteyen enerjilerin çarpışması anlamına geliyor. Öfkeyle kalkan zararla oturur misali irademizi kavga etmeden, ama kendi gerçeğimizi ifade ederek ortaya koymak, grubu bu şekilde aydınlatıp özgürleştirmek mümkün mü? Bireyliğimizi özgün, otantik kimliğimizle toplulukta ortaya koyarken tutkuları, derinlerde yatan öfkeyi görmek ve eşitlik içinde ifadeye yer açmak olası mı?

Geçtiğimiz haftasonundan beri Oğlak’taki Plütonik gezegen yığılımı bize iletişim şeklimiz, değer sistemimiz, ilişkilerimiz ve duygusal ihtiyaçlarımızla ilgili gerçekçi ve somut bir dönüşümün kaçınılmaz olduğunun işaretlerini veriyordu. Belki kendimizi oldukça güçlü bir baskı altında hissettik, zincirlerimizi kırıp çıkmak istedik. Belki de ayrılık, yalnızlık ve özgürleşme anlamına gelecek bu değişimi gömüp daha da derinlere ittik. Halbuki öyle ya da böyle ‘dönüşüm’ kaçınılmaz. Biz bunu üstlenmediysek bu bizim ‘başımıza gelecekti’ çünkü öyle yaşadık, belki sebep belki dahil olarak.

Akrep’teki Mars’a üçgen açı yapan Balık’taki Chiron (Kayron) tutkularımıza güvendiğimiz, onları gerçekliğiyle ortaya koyduğumuzda acıların içinden geçerek şifalanmanın mümkün olduğunu anlatıyor.

Kova’daki Yeniay’ın her iki yöneticisi, Uranüs ve Satürn uyumlu açılarda Yeniay’ı destekliyor. Geleceğin yenilikçi topluluğu için gerekli ve gerçekçi yapılanmayı sağlamak, bunu uyandırıcı, sıradışı bir şekilde gerçekleştirmek olası görünüyor.

Başak’taki Jüpiter ve Kuzey Ay Düğümü Kova’daki Yeniay’a uyumsuz açı yaparken, inanç sistemimizi sorgulamamız ve ilişkilerimizin karmasını yenilemek üzere değerlendirmemiz için itici bir güç sağlıyor. Hem kibirli davranışlara hem de kendini değersizleştirme tavrına dikkat.

Bakalım Sabianlar bu Yeniay için ne diyor:

Mesaj taşıyan büyük beyaz bir güvercin; bireyin bütünlenmiş, süreklilik içindeki, muzaffer çabalarına ruhsal taşıyıcıların bir yanıtı.

TMA Magazine, February-March 2016

Bu Yeniay arkadaşlık, grup, topluluk ve toplumsal ağımızı güçlendirmemiz için bir başlangıç fırsatı sunuyor.

Albert Einstein ne demiş:

Dış dünyadaki değişimler iç dünyamızdaki tavır değişiklikleriyle başlar.

TMA Magazine, February-March 2016

Yarınki Yeniay’dan önce bu gece bir önceki Yeniay’ın kapanma fazı. Geçen Yeniay 10 Ocak 2016’da Oğlak’taydı. Kendimize somut bir hedefe ulaşmak, zirveye çıkmak, başarmak, zorlukların üstesinden gelmek üzere ne gibi kıstaslar koymuştuk? Bunlardan hangisi gerçekleşti, hangisi çürüdü gitti?

İşte bu gece artık işe yaramayacak bir önceki ay tohumunu bırakma zamanı. İster bir mum yakın, ister bir müzik koyun. Ya da sadece kendi sessizliğinizde kalın ve nefesinize odaklanın. Yarınki başlangıç öncesi ruhsal bir temizlik yapıp işe yaramayanları bırakmanın huzuruna kendinizi teslim edin.

Her bitiş yeni bir başlangıç. Nasıl olduğu, kişinin seçimi.

Coffee’nin aramıza katılmasının 5. yılı ve rahmetli Leon’un anısına, en sevdiğim grubum.

GanLeoCof
Sırasıyla Gandalf, Leon ve Coffee 4 sene önce ormanda

2 Replies to “Yeniay Kova’da: Yenilikçi İnsan, Tutkulu Mücadele”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s