Ne? Nai.

Siparişimizi verdik, masaya yerleştik. Sağımız kumsal ve deniz, solumuz ağaçlar ve ipe asılmış ahtapotlar. Arkamızda iki çocuklu bir masa, önümüzdekinde iki kadın. Çocuklar taşkın, kadınlar suskun. Yerler çakıl, ılık. Öğleden sonra güneşiyle üstüne sere serpe yatmalık. Kedilenmelik. Hani şuradaki siyah beyaz üçgen suratlı gibi gerinmelik. Yılan gibi kuyruğu bir yerde bir gökte. Tüylü hanımın keyfi yerinde. Arkadaki kız çocuklarının da derdi bu tüylüyle.

Büyük olanın ağzında koca bir çubuk dondurma. Dondurma cart pembe, pek cafcaflı ama. Sanki ağzına tıkılmış da susturulmuş. Eş zamanlı vişnesiyle çileğiyle coşturulmuş. Zıpzıp da zıpzıp, raprap da raprap, iki ayak iki bacak oradan oraya. Çakıllara tekme mi atarsın, avuçlayıp etrafa mı sallarsın, yoksa gözüne kestirdiğin kediye mi davranırsın. D, hepsi.

Yılan kuyruklu kedi sakin, çubuk dondurmalı kız sinsi. Yavaş yavaş, dolana dolana, dondurmanın tadına vara vara kediye yanaşmakta. Önce yerden bir minik çakıl.

Pıt.

Çakıl kedinin başının az ötesinde. Kuyruğu hala salınımda, bir yerde bir gökte. Şimdi kızdan ikinci hamle. Sol avucu minik taşlarla doldurup sağ elle teker teker kediye göndermekte.

Pıt. Pıt. Pıt. Pıt.

Pıtpıtpıtpıtpıtpıt.

Kedinin kafası artık havada. Ön patilerle şöyle bir gerinip gözlerini yummayı seçince gölge etme başka ihsan istemem senden dedi işte. Çubuklu kız pes eder mi bakalım bu umursamaz tavrı görünce? Önce havaya doğru bir ki bir ki avuçları sallayıp sonra da hop diye minik çakılları kediye fırlatmasıyla kimden tepkiyi aldı sizce?

Yapma.

Gözler kocaman açıldı kaldı.

Atma.

Ağızdaki çubuk yeniden farkedildi, emildi.

Bize dönüp önce omuzlarını, sonra üst bedenini aşağı sarkıttı, ‘ıh’ deyip bozulmuş edayla gerisin geri masasına sekti. İki ayak iki bacak, zıpzıp raprap.

Yılan kedi mi?

O artık çaprazdaki boş masanın ilk sandalyesinde. Siyah bacaklarının beyaz patileri hasırdan aşağı sarkmış, geriye doğru eğilen başıyla kuyruğuna ayar çekmekte. Bir yere bir göğe.

Ne?

Ciddi bir gerilim beklemiyordunuz herhalde.

Nai, nai.

Bir dahaki sefere.

Sfinari, Girit

Ahtapot
Sfinari

ElafonissiSunset
Elafonissi sunset

ElaShower
Elafonissi shower

3 Replies to “Ne? Nai.”

  1. Doğru diyorsun. Lakin o sırada çocuklara -hem anlattığıma hem de anlatmadığım diğer ufaklığa- ilgi göstermeyip -dikkat çekme şımarıklığındaydılar çünkü- kediyi ellerinden nasıl kurtarırım muhasebesindeydim. Sağolasın.

    Beğen

  2. İlginc olani nasıl hala bu kadar vurdumduymaz ve aymaz insanlar var inanılmaz…Dunyanin obur ucunda olmadıgını goruyorum ve bu fark dahada anlasılmaz oluyor..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s