Çıplaklık, giyinik olmama hali, fiziksel şeffaflığın ötesinde duygusal ve zihinsel çıplaklığı da getirir mi? ‘Clothes optional’ diye geçen ‘nü’ plajlarda kadın erkek çoluk çocuk elele hep birlikte anadan üryan tüm doğallıklarında dolaşırlarken bunu düşünüyorum.

Örtünüp kapandıkça düşünce yapımız, duygusal paylaşımlarımız, ‘kafalarımız’ sevgi, aşk, kardeşlik, birlik anlamında da örtünüyor, derinlere gömülüyor, mahremleşiyor mu? Mahrem olup da tutkuyla yaşanması, özel kalması için değil. Gömülüp yokolması, ölmesi için. Sanki yokmuş, hiçmiş gibi.

Çıplaklık libidoyu artırıyor mu? Neden olmasın? Sağlıklı bir hal, hormonlarımızın çalıştığına, kimyamızın yerinde olduğuna işaret değil mi?

Örtün, kapan, konuşma, bahsetme, üstünde durma, paylaşma. Çıplaklığı görev gibi, üremek için, sadece bunun için kullan at. Sonra yokmuş, hiç olmamış gibi davran.

Unutursun, kapanırsın, kapatırsın. İstediğin buysa seçim senin. Sosyal ve toplumsal olarak, farkındalıkla veya farkında olmadan, buna itiliyorsan orada bir cerahat var, patlayınca etrafı saran.

09.50, Falassarna, Girit

Falassarna

Sfinari

Chania

2 Replies to “Nü”

  1. Bedenimizle temasta olmak, bedenimize sahip çıkmak, onu sevmek, ruhumuz ve zihnimizle bir bütün olduğunu hissetmek, ayıp çirkin günah inancından çıkarmak, Rodin’in heykellerine biraz daha uzun uzun bakmak…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s