Dolunay Yay’da: Anlam Sisin Ötesinde

Haziran’a girdik, hava yaz tadında değil. Kafasına nasıl eserse, gelgitli. Göklerdeki harekete, bu gecenin Dolunay’ına uygun, bulamaç gibi. Hava kararınca tabak gibi bir Dolunay görme umudu var insanda, ama o da bulutlar, sisler, puslar ardında. Çıplak gözle görmek kısmet olacak mı acaba?

İstanbul’a göre meteorolojik ve astrolojik gökyüzünün belki tesadüfi belki manalı paralelliğinden çıkarmak gereken ne?

Yay sezgisel biliş, üst bilinç ve anlam arayışını ifade eder. Olayları bütünsel olarak algılar, ortaya çıkardığı gerçeğin üstüne anlam koyar. Karşıtı İkizler ise temel bilgiler ve öğrenimi, rasyonel zihni, mantık çerçevesini ifade eder. İkizler ilköğretimse, Yay üniversitedir. İkizler ne sorusunun cevabını, Yay neden ve nasılın ifadesini arar. Demek ki İkizler – Yay karşıtlığındaki gökte Yay’daki Dolunay bize anlam içeren bilgi, iletişim ve öğrenmeye dair birtakım ortaya çıkışların olacağını ifade ediyor. Her Dolunay’ın bir farkındalık, karar ve içsel gerginlik zamanı olduğunu hatırlatarak.

Bu Dolunay’a özel olarak görüntü çok net değil. Yay’daki Ay, İkizler’deki Güneş karşıtlığına T kare yapan Balık’taki Neptün bütün bu ne-nasıl şeklinde akan bilgi ve iletişim ağını bulandırıyor. Bir yandan bilgi her yana ulaşıyor, her yere nüfuz ediyor, öte yandan hakiki ve anlamlı bilgi ekseni bozulup neyin gerçek olup olmadığı karışıyor. Çok fazla bilgi, anlam yükleme, aynı anda birçok şeyi yapma, öğrenme, öğretme, ifade etme teması bireyliğimizi aşan bir boyutta büyüyor. Iyi de bu gerçek mi değil mi nasıl bileceğiz? Bütün bu bilgiyle ne edeceğiz? Nasıl karar vereceğiz?

İşte tüm bu bulanıklığın sebebi de bu. Çevremizde hasıl olan bu ‘aşırı yayın’a kapılıp acele etmeden, sabırsızlık göstermeden sakin kalabilir, daha büyük bir bilgiye bağlanabilir, gözlerimizle, kulağımızla, dilimizle, dimağımızla görmek yerine iç gözümüzü bulabilir, tüm yaşamın birbirine bağlı olduğu gerçeğinin içindeki kendimizi bulabilir miyiz? Gökyüzündeki Dolunay’ı aramak yerine içimizde büyüyüp dolgunluğa ulaşmış kendi Dolunay’ımızla buluşabilir miyiz?

Bunu nasıl yapabiliriz?

Belki mistik bir yolla, meditasyonla, yogayla, nefesle. Belki yaratıcı sanatlarla, müzikle, edebiyatla, sinemayla. Belki kendi dışımızda birine, adrese hizmetle, yardımla, vericilikle. Anlamı, bilişi, üst bilinci ve sürekli etrafımızda devinip duran bilgiyle irtibatı böyle bir çıkışla sağlayabiliriz.

Hayatımın akışında Dolunay’a yaklaşırken kendimi şöyle denklemler içinde buldum.

Taşınma sonrası elden çıkarmak istediğim eşyalarım için birçok insanla yazışıp haberleşerek, kendim için anlamı olduğunu düşündüğüm adresleri seçerek, eşyaları ihtiyacı olanlara bizzat gönderip yerine ulaşmasını ümit ve helal ederek. Şu ara yoğunlaşan öğrenme, yazma, okuma, danışmanlık yapma sürecinde bir yin yoga ve meditasyon çalışmasına katılıp bütün bu bilgiler içinde kendi ihtiyaçlarıma yer açarak. Başka bir dilden bilgiyi getirmek üzere İstanbul Müzik Festivali kapsamında Aya İrini’nin mistik ortamında dinlediğim Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti’yle.

Toparlamak, net olmak çok mümkün olmayabilir. Hatta bu yazı da dağılmış, siz okuyucular okuya okuya kaybolma noktasına vardık diyebilirsiniz. Doğrudur. Zira Dolunay da bu bilgi, anlam ve sisler bombardımanı ardında kaybolmuştur. Elçi niteliğindeki yazıcı da mezeleri sofraya dizip afiyetlerini sunmuştur.

2 Haziran 2015 19.18’de gerçekleşecek Yay’daki Dolunay için Sabianların yorumuna kulak vererek yayınımızı sonlandıralım.

Bir bayrak kartala döner, kartal da şafağı selamlayan bir horoza: İşte müjdeci göstergeleri algılamaya açık akıllar Yeni Çağ’ın büyük işaretlerine böyle maneviyat kazandırır, büyütürler.

TMA Magazine, June-July 2015

İsmi güzel, Chasing parçası özel Sofar İstanbul keşfi Astrofella ile sisi bulutu kovalamak mümkün olur mu? Deneyelim görelim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: