Yeniay Boğa’da: Sürdürülebilir Yavaşlama

Geçtiğimiz onbeş gün hayat trafiği hızlandı, iletişim arttı, aynı anda birçok şey yapma mantığı hem düşünsel hem fiziksel boyutta kendini belli etti mi?

Güneş halen Boğa burcunda olmasına rağmen iletişim gezegeni Merkür’ün yöneticisi olduğu İkizler burcunda ilerlemesi, yetmez, irade ve hareketten sorumlu Mars’ın da İkizler’e geçmiş olması zihinsel ve fiziksel aktivitelerin çokça, sabırsızca, aynı anda birkaç şeyi kapsayacak şekilde arttığının bir göstergesi olabilir. Halbuki Güneş Boğa burcundayken temalar hayatı yavaşlatmak, ağırdan alarak temkinli, sabırlı adımlar atmak, herşeyin kendi zamanında olmasını sağlamak, değerlere sahip çıkmak, haz alma ekseninde aktivitelerde bulunmak.

Bu sabah, 18 Mayıs 2015 İstanbul saatiyle 07.13’te Boğa’nın 27 derecesinde oluşacak Yeniay hayatın, iletişimin, ilişki ve sosyalliğin iyice artacağı İkizler dönemine geçmeden ritmi yavaşlatmak, doğadaki basit ve sade dengeyi bulmak, temel değerlerimize sahip çıkmak babında önümüze bir fırsat getiriyor.

Hayatımızın hangi alanlarında sağlamcı, pratik, sabırlı ve temkinli ilerleyerek sürekliliği sağlayacağız? Hangi değerlere sahip çıkmak için yavaşlayacağız? Beş duyumuzu harekete geçirecek, hayatın basit keyiflerini bize hatırlatacak neleri hayatımızda kalıcı kılacağız?

Venüs’ün Yengeç’teki yerleşimiyle değerlere, ilişkilere, sevgiye yaklaşımımız duygusal, şefkatli, anaç bir tavırda olabilir. Bu hem korumacı davrandığımıza hem de etkilenmeye müsait, alıngan bir yapıda olduğumuza işaret edebilir. Bununla birlikte değerler, ilişkiler ve sevgi anlayışında idealist bir beklentiyle hayalkırıklığı elele gidebilir. Bunu olumluya çevirmenin şekli büyük fanteziler ve/veya kurtarma-kurtarılma beklentisi yerine bizi manen, ruhsal olarak besleyip büyütecek, ihtiyaçlarımıza hizmet edecek değer sistemi, ilişkiler ve sevme şeklini hayatımızda tutmak olabilir. Empati göstererek, merhametli davranarak, benliksizce vererek. Bunu yapmayıp sırf geçmişten beri varolduğu, alıştığımız, onlarsızlığı düşünemediğimiz için gerçek olmayan birtakım bu anlamdaki birikimleri hayatımızda tutmak bizim kontrolümüz dışında ve geri dönüşü olmayacak şekilde kayıplara maruz kalmamıza sebep olabilir.

Boğa’daki Yeniay’la birlikte gerilemeye başlayacak olan Merkür bu değerlendirmeleri yapabilmek için üç haftalık bir fırsat getiriyor önümüze. Merkür gerilemesi dış dünyadaki işlerimizde, iletişimde, seyahatlerde, ticarette aksamalara işaret edebilecekken elimizde olana odaklanmak, çözülmemiş işleri halletmek ve en çok kendi iç dünyamızı dinleyip ilerlemek için bir nefes alma vakti getirebilir. Buradan bakan için. Bu Yeniay kendimizi genişletip büyütecek iç sahnemizi bulup özgürleştirici bireysel aydınlanmalar yaşamak için de fırsatlar sunabilir.

Haritamda bir yodun apeksini oluşturan Yeniay’a bakarak fazla polemiğe girmeden, ağır ağır, sindire sindire bu yazıyı yazdım. Astrolojik sürdürülebilirliği Boğa’daki Yeniay’la devam ettirmeye niyet ettim. Dolunay’a dek bekleyip ilk sonucu görelim.

Ya siz? Siz hangi konularda sağlamcı ve temkinli adımlar atarak sürdürülebilirliği sağlayacak, Boğa’nın ritmine uyarak yavaşlayacak, hayatınızda temel neleri tutacaksınız?

Boğa’daki Yeniay’la attığınız tohum sağlam, meyvesi kalıcı olsun, her nereye atılacak ve orada büyütülecekse..

Fuki

2 Replies to “Yeniay Boğa’da: Sürdürülebilir Yavaşlama”

  1. Himmm yavaşlama. .. Ben ise bu ara motor taktım koşuyorum. Herşeye yetişmeye çalışıp her yerde olmak istiyorum. Önümüzdeki zamana dinlenmiş girmek yerine yorgun girecegim galiba!

    Beğen

  2. Normal. Yazının girişindeki Merkür ve Mars’ın İkizler’de oluşuna bu yüzden dikkat çektim. Hem Boğa’daki Yeniay hem de gerilemeye başlayan Merkür tempoyu düşürmek için açılan kapılar..Değerlendirmek bize kalmış. 😉

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s