Terazi’de Dolunay ve Ay Tutulması

Kendinizi ilişkisel ve kişisel bir dönüşüm içinde hissediyor musunuz? İlişkileriniz içindeki kendinize ve karşınızdakine bakıyor, ‘ne yollar katettik, ne sular akıttık köprüler altından’ diyor, ya da hala ve hala aynı noktada tıkanmış kaldığınızı görüyor, bir gıdım ilerleyemediğinizin ayırdına varıyor musunuz?

Terazi-Koç aksındaki Dolunay ve Ay Tutulmaları bende hep kendi gündemimi yazmakla objektif gerçeğe sadık kalmak arasında gelgite sebep oluyor. Günün sonunda bakıyorum ki kişisel gerçeğim temayla paralel, deneyimleme şeklim bana özel.

Yarın, 4 Nisan 2015, İstanbul saatiyle 15.05’te Terazi’de Dolunay ve Ay Tutulması gerçekleşecek. Kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse, Ay Tutulmaları etkileri bir seneye yayılabilecek güçlü Dolunay zamanlarıdır. Dünyanın Ay ve Güneş arasında kaldığı, bizlerin de ruhumuzla duygularımız arasında gelgit yaşadığımız, ikisinin zıt yönlere gitme isteğiyle içsel bir dirençle karşılaştığımız, karar vermekte zorlandığımız, duygusal aydınlanmalara girdiğimiz zamanlar.

Bu Ay Tutulması’nın tohumlarını 20 Mart’ta gerçekleşen Balık’taki Güneş Tutulması‘nda attığımızı varsayarak önemli bir bitiş ve başlangıç döneminin hemen akabinde ilk karar aşamasında olduğumuzu söyleyebiliriz.

20 Mart’tan beri Koç’ta ilerleyen Güneş, temanın kendimizi cesaretle, atılımla, sahaya çıkarak, mücadele ederek, kendi isteklerimiz doğrultusunda hareket ederek, uyandırıcı ve şaşırtıcı bir şekilde ortaya koymamıza işaret ederken Terazi’deki Ay Tutulması bizi karşımızdakini kaale almayı unutmamaya, uzlaşma ve diplomasiyle ilişkisel dengeyi bulmaya, hareketlerimiz düşüncelerimizin önünde koşarken şimdi objektif kalarak rasyonel zekayı katmaya ve duygusal olarak dengelenmeye çağırıyor.

Tutulmanın önemli bileşeni Uranüs ve Plüton’un sert açıdaki kollektif güçleri dengelenme zemininin oldukça zor olduğunu gösteriyor. Ona buna isyan edip bencilce, kendi isteklerinde diretmek ya da güç savaşlarına girip kazanma, başarma hırsına kapılmak, geri dönüşü olmayan sonuçlara sebebiyet vermek öylesine olası ki..İşte hatırlamak gerek tam da bu. Bireysel özgürlüğümüzü unutmadan karşımızdakiyle ilişki içinde kalmak mümkün mü? İsyan edip kopmak yerine esneklik göstererek ilişkisel dönüşüme ön ayak olmak o kadar zor mu?

15 gündür ‘ben’ demek için hevesle ortaya atılırken şimdi ‘biz’lik içinde taahhütte kalma zamanı.

Bunu nasıl yapacağız? Tutulma yöneticisi Venüs Boğa’da yücelirken değerlerimize sahip çıkarak, koruyup kollayarak bilinen alanlarda kalacağız.

19 sene evvel bu tarihte çok yakın derecelerde bir Ay Tutulması daha gerçekleşmişti. Buyrun size bir zihin egzersizi.

4 Nisan 1996 civarında hayatınızda ne gibi önemli gelişmeler açığa çıkıyor, siz ne kararlar alıyordunuz? Herhangi bir bitiş, ayrılık ya da tamamlanma evresi hatırlıyor musunuz?

Benim için üniversiteyi bitirme zamanıydı. Tutulmanın gerçekleştiği 3. ve 9. evlerimin bulunduğu akslar bu minvalde anlamlı.

Food for thought.

Sabian sembollerine göre tutulma teması yaratıcılık ve işbirliği üzerinde duruyor.

Hayatın döngüsel yolları. Sosyal aktivitelerin sabit ritmini oluşturmanın kaçınılmazlığıyla gelen kabullenişler. (The Mountain Astrologer Magazine, April-May 2015)

Bendeniz şu sıralar ilişkilerim üstüne çokça düşünüyorum. Arkadaşlık, eşlik, kardeşlik, ablalık, evlatlık, ebeveynlik, ustalık, çıraklık, öğretmenlik, öğrencilik..

19 sene önce beni çeşitli ortam ve çevrelerden kopma raddesine getiren içimdeki isyan dalgasını şimdi daha dönüşümsel bir platformda deneyimliyorum. O zaman elde Uranüs-Plüton karesi yoktu, ama Terazi-Koç aksında ay düğümleri ve tutulma vardı. Tema aynıydı. Ya ben nasıldım? Şimdi nasılım?

Ya siz? Siz hala 19 sene önceki siz misiniz?

19 sene önceden olmasa da eskilerden bir parça geliyor. Bakalım sizi nerelere götürecek..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s