Balık’ta Güneş Tutulması – Bırak Gitsin

İçe dönük düşünmeye, çalışmaya, hayata içten dışarı doğru bakmaya başladığımdan beri sorguluyorum: Değişmek mi zor, kabullenmek mi? Cevap sorunun içinde yatıyor, iki soru birbirinin içine geçmiş elele yin-yang oynuyor. Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan..

 

Balık döneminde algılarımı, sezgilerimi hiç olmadığı kadar açık, kendimi evrenle iletişim halinde, bir o kadar da kırılgan, naif ve küçük hissediyorum. Sanki etrafımı çevreleyen hava, su, toprak, güneş, ay, yıldızlar, tüm kozmik düzen beni yutacakmış gibi geliyor. Ayrışmakta zorlanıyorum. Ne kadar küçük olduğumu farkediyorum, okyanustaki damla gibi. Bir o kadar da içimdeki okyanusun büyüklüğüne ayıyorum. Büyüklük ne kadar da göreceli görünüyor o zaman. Hangi büyüklük diye geçiriyorum. Fiziksel mi ruhsal mı..

 

Kış bitiyor, Zodyak’ta bir döngü tamamlanıyor, Güneş onikinci ve son burçta ilerlerken turunu bitirip yenisine başlamaya hazırlanıyor. Bir astroloji yılı daha bitiyor, ekinoksa gün sayılıyor. Tam da bu arada, arafta bir Güneş Tutulması oluşuyor, 29 derece Balık’ta. İnsan hayret ediyor. Bu sene 0 derece giriş ve 29 derece çıkış derecesinde oluşan Yeniay’larla paralel 2015’in ilk Güneş Tutulması sanki kozmik ve karmik bir bitiş ve başlangıca işaret ediyor.

 

Güneş Tutulmaları Güneş ve Ay’ın birlikte, kavuşum halinde oldukları Yeniay zamanları, başlangıç dönemleridir. Yeniay’ın aylık döngüsünden farklı olarak tutulmanın etkileri oldukça güçlü ve uzun soluklu olarak hissedilir. Önemli bir zaman diliminin, büyük bir döngünün bittiğine, bir yenisinin başladığına işaret eder. Zodyak’ın son burcunun son derecesinde yepyeni astroloji yılı başlamadan hemen önce oluşan bu tutulma bize ne ifade etmektedir?

 

Balık’la birlikte önemli bir bırakma, kabullenme, teslim olma, bütünlenme vurgusunun olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yolu ise içimizdeki sese kulak vererek, onu duyabilmek için sessizliğe çekilerek mümkün olabilir. Yıllar yıllardır bırakmadığımız, düzeltmeye, değiştirmeye çalıştığımız, kendi bildiğimizi her zamanki sahnemizde ortaya koyduğumuz, belki ahkam kestiğimiz, belki pek bir ateşli ateşli, bireyce, bencilce, anarşistçe, kimseyi dinlemeden ortaya atılıp onu bunu kaale almadığımız, başkasına önem vermediğimiz, herkesin iyiliği için hareket etmediğimiz, bütünü düşünmeden harcadığımız, köprüleri yıktığımız neler var hayatımızda? O bir türlü bırakmadığımız, ilişkilerimizde saplantıyla kaldığımız öldürücü güç açlığı nedir? Ya da toplumdaki hiçbir otoriteyi sayıp kabul etmeyen özgür devrimci yanımızın başkaldırısı kimedir? Güçle öldürdüğümüz karşımızdaki mi kendi içimizdeki mi? İsyan bayrağı çektiğimiz gerçek bir otorite mi yoksa esnemeye direnç gösteren kendimiz mi?

 

Geride bırakmamız, yeniye atılabilmek için kabul etmemiz, kucak açmamız, içimizden geçmesine izin vermemiz gereken nedir? İçimizden geçecek ki bahara adım atalım, filiz vermek üzere kafamızı topraktan çıkaralım, noktayı koyalım, şimdiye ve ileriye bakalım.

 

İç ve dış dünyamızı bütünleyebilmek için yeniden sınırlarımızı çizmeli, yeniden planlamalı, yeniden çalışma rotasını belirleyebilmeliyiz. Eskiyi bitirmeden, bırakmadan yeniye nasıl geçebiliriz? İçeriyi ve dışarıyı nasıl dengeye ve birleşmeye getirebiliriz?

 

Sabian sembollerinde bu Yeniay’dan ‘niyetliliğin gücü’ diye bahsediliyor. ‘Aynı bir insan yüzüne benzeyen kocaman bir kaya oluşumu bir oğlan çocuğu tarafından kendi büyüklük ideali gibi görülerek idealize edilir. Çocuk büyüdükçe o kayaya benzer; netlik içinde imgelenen ideallerin gücü imgeleyenin hayatına form verir’. (Re: The Mountain Astrologer Magazine, February-March 2015)

 

Hayat akışımda yaklaşık bir haftadır Güneş Tutulması’na ve üstümdeki etkilerine dair düşünürken klavyeyi kucağıma alıp hem haritaya hem de evrensel bilgiye bağlı olarak şu yazıyı dökmeye başladığımda bırakma ve kabulleniş temaları ağırlığıyla çöküyor. Neden ağır? Çünkü benim için kabullenmek zor. Bu kısım bana ait. Öte yandan bunu farketmemle -karar vermiş gibi- içsel bir bırakışa girmem bir kilit açıyor. Bir kapı açıldı, içeri ışık doldu, geçiş başladı. Önceki şimdiden, şimdiki şimdiye. Bırak gitsin. Bırak, bırak.

 

Bu tutulmanın en çok etkisinde kalacaklar Balık ve Başak burcunun son derecelerinde (19-20 Mart, 21-22 Eylül) doğanlar, bu derecelerde yükseleni veya kişisel gezegeni olanlar.

 

20 Mart 2015 İstanbul saatiyle 11.36’da Balık’ta oluşacak Yeniay ve Güneş Tutulması’na bırakma ve kabullenme üstüne meditasyonla girmeye niyet ediyorum. Siz, bunu okuyanlar, şahitsiniz, jüriye hepinizi yazıyorum. Meditasyon size gelmez de sizi temaya bağlayacak başka öneri isterseniz, doğada geçirilen zaman, deniz kenarında yürüyüş, suya -denize, göle, nehire- bakmak, sanatsal bir aktivite -resim/fotoğraf/film-, ruhunuzu okşayacak bir müzik, sizi dış dünyadan koparıp kendi başınalığınızın ve içinizin sesini duymanıza yardımcı olacak manevi veya yaratıcı bir ortam işe yarayabilir. Denemesi bedava.

 

Güneş Tutulması’ndan yaklaşık 12 saat sonra 21 Mart 0.45’te Güneş’in Koç burcuna girmesiyle mis gibi bahar, yepyeni döngü ve astroloji yılı başlayacak. Baharlar kendilerini zamanında hissedecek, mevsim dönecek, gündönümü gelecek.

 

Ya biz? 

 

Biz de yüzümüzü güneşe dönüp sahaya çıkacağız. 

 

Yeni atılımlara koşarak, coşarak..

 

Kutlu olsun.

 

Not: Yazımı bitirmem itibariyle bloguma giremediğimi farkettim. Benim adresimden mi kaynaklı, bağlantıdan mı, WordPress’ten mi derken bir baktım ‘Bu siteye erişim mahkeme kararıyla yasaklanmıştır’ yazısı çıktı, üç ünlemli. Hadi bakalım, tutulma öncesi ayıkla pirincin taşını. Bu yazıyı okuyabiliyorsanız VPN işe yaramış, cep telefonumdan girebilmişim, siz de bir şekilde erişebilmişsiniz demektir. Yoksa kaldık başka bahara..

BalliBaba

 

6 Replies to “Balık’ta Güneş Tutulması – Bırak Gitsin”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s