Yeniay Kova’da: Kendine Has Kalmak

Özgünlüğü nasıl tanımlarsınız?

Yenilikçi? Alışılmadık? Eşsiz? Ayrık? Farklı? Kopuk?

Yukarıdakilerden biri veya hepsi seçilebilir, bir kelime birden çok ifadeye bedel olabilir.

Bana kalsa özgünlüğü ‘kendine has’ olarak ifade ederim. Özgünlük illa ki görülmemiş, bilinmedik, uygulanmamış bir yol olmayabilir. Sadece ‘ben onu seçtiğim için’ özgün denebilir. Başkası dediği, toplum öngördüğü, böylesi gerektiği için değil. Herşeyden bağımsız durulabildiği, kendine has kalınabilindiği için.

Bağımsızlık bireyliği, bireylik özgürlüğü, özgürlük ayrılığı getirmez mi? Özgür ve ayrı kalıp toplumun parçası olunabilir mi? Topluma uyumlanıp yine de kendi yoluna gidilebilir mi?

İşte Kova’nın çelişkisi tam da budur. Toplumun bir parçası olmakla onun getirdiği kurallara karşı koyup kendi yoluna çıkmak, eşit adam olup uyumlanmakla tek başına herşeyin karşısında durup çığır açmak, yeni ve özgün olana önayak olmak.

Bugün, 20 Ocak 2015’te, Güneş Kova burcuna girdikten birkaç saat sonra, saat 15.13’te 0 derecede gerçekleşen Kova’daki Yeniay işte böylesi temaları gündemimize getirerek özgün olmak ve kendine has kalmakla ilgili başlangıç zamanına işaret ediyor.

Grup adamı olmak, grubun ideallerini ön plana alıp uyumlanmak mı, gruptan ayrılıp kendi yoluna çıkmak, çıktığın yolda kendi grubunu kurmak mı?

Kendi yoluna çıkmak bir ayrılık ve özgürleşmeyi getirir elbet. Burda mantığımız ve rasyonel zekamızla değerlendirmemiz gerekenler bulunduğumuz grubun, topluluğun içinde kendimiz olabiliyor muyuz, kendimize has kalabiliyor muyuz konularına bakmak.

Bunun sınırlarını ve gerçekliğini nerede arayacağız? Kendimizi aşmakla ilgili vereceğimiz sınavlarda, vizyonumuza ulaşmak için sorumluluk alıp çalışacağımız alanlarda.

Şimdi rasyonel zekayı, mantığı kullanma zamanı, ve lakin gerçekler ve sınırları bulandıran, çözen, ne yöne gideceğimizi tam da bilemediğimiz, ne için savaşacağımızı öngöremediğimiz, bu sisli mücadele içinde sürekli suçluluk, yetersizlik ve hiçlik hissettiğimiz bir karmaşa içinde de olabiliriz. Gerçeklik buysa bu.

Ne yapacağız? Kapanıp bekleyecek miyiz? İfade edemediğimiz öfkemizi ortalığa sulu sepken gibi saçıp duracak mıyız?

Yola devam edeceğiz. Çabayı sürdüreceğiz. Kendimize has kalacağız. İçimizdeki ateşi -o her nasıl yanıyor ve yakılıyorsa- kendimiz harlayacağız.

Özgürlük, eşitlik, bireysellik değerleri ve iletişim diliyle kendimizi ortaya koymak, kendi yolumuza gitmek isterken, bunu kendi bildiğimizi okumak, kendimiz dışındakilere burun kıvırmak, sadece kendi sahnemize odaklanmak olarak yorumlamadan, eşitlik, özgürlük, bireylik maskesi altında sadece kendimizin özgür ve eşit olduğu bir seçkincilik içinde olmadan yapabilir miyiz? Denemek başarmanın yarısı.

Kova’daki Yeniay’ın hemen arkasından yine Kova’da gerilemeye başlayacak Merkür de önümüzdeki üç hafta boyunca kendimize dönüp içimizdeki özgür, kendine has, sıradışı, eşitlikçi, insani iletişim ve alışveriş dilini bulmamız, geleceğe dönük, yenilikçi bir yaklaşımla konuşup yazmayı öğrenmemiz için fırsat sunuyor diyebiliriz.

Merkür gerilemesi iletişimsel, ticari, teknolojik, seyahatlerle ilgili aksaklık ve tıkanıklıklardan ibaret sorunlar silsilesi değil. Bunlar olası senaryolar, doğru. Dünyevi hayattan çeşitli aksaklıkların sebebi cevabı dışarda değil, içeride aramamız gerektiğinden. Dünyevi dışı alanlarda, kendi içimizde, acele etmeden, tempoyu düşürüp elimizdekine odaklanarak. Görüyorsunuz, aksaklık bardağın ne tarafından baktığımıza göre değişebilir. Yarısı boşaldığında niye gitti diye yukarıdaki boşlukta mı kalıyoruz yoksa alta inip kalanın içine mi dalıyoruz? Kimbilir neler neler var o kalan yarıda, ne cevherler…

Bugün Yeniay oluşurken seanstaydım ve haritamda Yeniay’ın dokunduğu alan dolayısıyla böyle bir yazı çıkardım. Belki de bu yazıyı öncelikle kendime yazdım. Kendime has kalarak. Buralara kadar benimle birlikte geldinizse teşekkür ederim.

Size de kendi özgünlüğünüz, özgürlüğünüzle başlangıç yapacağınız, kendinize has kalmanın sınırlarını keşfedeceğiniz bir Yeniay dönemi diliyorum.

İtiraf ediyorum. Kova dönemini seviyorum.

Ozgun

2 Replies to “Yeniay Kova’da: Kendine Has Kalmak”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s