Üç Nokta

Raporumu tamamladım, noktayı koydum.

Derin nefes.

Kişisel başarı.

Sıcak tatmin.

Halbuki o noktanın bir öncesi, bir de sonrası var.

Mesela daha noktayı koymamışımdır, dolu dizgin yazmaktayımdır, ama tamamlama aşamasına geldiğimi anlarım. Bazen bağlantı güçlü olur, hızını alır akarsın. Kelimeler patır patır dökülür, düşüncelerin elele tutuşur, parmakların bu ardarda dizili, son sürat yol alan vagonların hızına yetişmeye çalışır. İmla hatası yaparsın, eksik yazarsın, nokta virgül kaçırır, kaş göz çıkarırsın. Takılmazsın. An bu andır. O trene bindin bindin. Binemedin, kaçan trenin ardından acı acı inlersin.

Noktanın öncesi böyle vurur beni. Tünelin sonundaki ışığı gördüğümde. Varmak yoktur daha. Aydınlık vardır. Ona doğru süreklilik içinde akmaktayımdır. Noktalamadan.

Noktayı koyarım.

Başa dönerim.

Okumaya başlarım.

Karın ağrısı çekerek geliştirdiğim, uzun uzadıya ağdalandırdığım cümlelere bakarım. Bazen blok halinde kesip atarım, bazen espas, satır araları, paragraf boşlukları koyar, nefes aldırırım. Yazıcı burda ne demek istiyor diye kendi kendime sorduğum, kendi anlamadıysa karşısındakine nasıl anlatacak deyip tedavülden tamamen kaldırdıklarım olur. Yok yok, burda ekmek var, ne yakaladığını tekrar bul, rasyonel zekaya değil sezgisel bilgiye bağlan, son bir kez davran deyip tekrar tekrar yazıp sildiğim yazdığım da doğrudur.

Metin uzar, kısalır. Sayfa sayısı artar, azalır. Son noktadan sonrası birkaç satır boşlukla tamamlanır. Varılan istasyondan bir sonrakine hareket ivmesiyle geride bırakılan metne bakılır. Somut sonuç ortadadır. Şu kadar sayfa, şu kadar vuruş, şu kadar gün ve saat. Sanki hemen bir sonrakine başlayacak kudret içindedir. Başlamak bitirmenin yüzde kaçıdır?

Noktanın sonrası da böyle güzelleşir benim için.

Her nokta bir sonraki noktaya yaklaşarak, noktalar arası ilerleyip durarak.

Blog yazımı tamamladım, üç noktayı koydum…

-huh-

One Reply to “Üç Nokta”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: