Yeniay Oğlak’ta, Kış Kapıda

Kışın gelişi astrolojide Güneş’in Yay burcundan çıkıp Oğlak’a girişiyle ifade edilir. Gündüzler kısalır, geceler uzar. Hava soğur, iklim sertleşir. Ağaçlar yapraklarını döker, sürüngenler toprağın derinliklerine girer. Dünya çıplaklaşır, vücut direnci düşer. Bulutlar katlanır, yağmur artar. Yeryüzü aksileşir, zaman ağırlaşır. Sonbahar biter, kış gelir.

Bu geceyarısından sonra, 22 Aralık 2014 saat 01.03’te kış başlıyor. Üstümüz kalın, ayaklarımız sıcak mı? Çiçeklerimiz korunaklı, toprakları yaş mı?

Bu mevsimsel bitiş ve başlangıç temasıyla paralel saat 03.36’da ise Oğlak’ta Yeniay doğuyor. Senenin son, kışın ilk Yeniay’ı.

Belki Satürn’ün Akrep’ten çıkmasına iki vakit olmasından, belki miladi takvime göre sene sonuna on gün kaldığından geri dönüp kontroller yapıyorum. Örneğin bir önceki Oğlak’ta gerçekleşen Yeniay 1 Ocak 2014’te, bitirmekte olduğumuz yılın ilk gününde gerçekleşmişti. İçinde hedefe yönelik somut dönüşüm enerjilerini barındıran bu tohum, bireysel aydınlanmalar ve ilişkisel mücadeleler girdabında kendi kendimizi besleyerek bulabileceğimiz bir anlam ve şifalı büyümeyle bu tohumdaki dönüşümün olumlu yüzünü gösteriyordu sanki. Şimdi de aynı senenin sonunda, yine Oğlak’taki bir Yeniay’la seneyi aynı tema, farklı bileşenlerle kapatıyor olmamız bunu tamamlayan bir işaret olabilir mi? Astrolojik bir solucandeliği. (Bakınız, ya da pardon, seyrediniz Interstellar)

Oğlak zamanı hedefe yönelik başlangıç yapmak, somut adımlar atmak, başarmak için çalışmak, materyel dünyada kendimizi ifade etmek ve ortaya çıkardığımız ürün ve faydaları topluma mal etmek üzere hareket ettiğimiz temalar gündemimize gelir. Demek ki bu Yeniay’da böylesi başlangıçları değerlendirebiliriz. Oğlak’taki gezegen yığılımı iletişimimiz, ilişkilerimiz, gömülü gücümüz, öfkemiz, duygusal ihtiyaçlarımız ve varlığımızı ifade ediş biçimimizle ilgili bize şu soruları sorduruyor.

Hayatımızda hangi konularda sağlam ve kalıcı bir şekilde yapılanmak istiyoruz? Neleri başarmak, hangi projeleri bitirmek üzere azimle yola çıkmayı hedefliyoruz? İletişimimizde, ilişkilerimizde gerçekçi olabiliyor, derin paylaşımlarda bulunabiliyor muyuz? Gerçek gücümüzü ortaya koymak için bu dünyanın gerçekliği ve pratikliği içinde çalışıyor, sorumluluk alıyor muyuz? Yoksa bütün bu gerçekliğin içinden safi gücü, parayı, maddiyatı, dünyevi başarıları, unvanları, toplumsal statüleri, materyel prestijleri çekip alıyor, önümüzdeki yola direniyor, intikam, haset ve karanlık içinde debeleniyor muyuz?

Gökyüzü önümüzdeki onbeş gün sürprizlerle dolu. Direncin faydası yok. Çat diye kontrolümüzde, gücümüz dahilinde sandıklarımız ayrılıp dağılabilir. Güm diye onu takmam buna uymam diye horozlandıklarımız yokolup yerle bir olabilir. Bunu yumuşak ifade etmenin yolu yok. Esneklik ve gerçeklik elzem.

Oğlak’ın yöneticisi Satürn dönüşüm temasını temsil eden Akrep’te ağır ağır son günlerini geçirirken hangi alanlarda dönüşümün sorumluluğunu aldığımıza, hangi konularda öfkemizle yüzleştiğimize, hangi eksende suçluluğu bırakıp yenilenmeye izin verdiğimize dair son bir uyarıda bulunuyor belki de. Aslan’daki Jupiter ise bu ciddiyetli, kararlı, biraz da karanlık dünyaya sahne ışıklarıyla neşe katmaya çalışıyor çalışmasına da bu şu an dış dünyada değil, iç dünyamızda yer buluyor anca. Dış dünyada dönüştürücü bir disiplinle çalışıp yapılanma azmiyle, iç dünyamızı çocuksu yaratıcılığımızla büyütüp genişletme güdüsü bir itişiyor, bir el ele koşuyor. İnsan gerçekten hayret ediyor.

Kendi adıma, 2014’ün ilk Yeniay’ı sonrası yogayı yeniden, uzun soluklu ve gerçekçi bir şekilde hayatıma aldığımı, tekrar stüdyoya gitmeye başladığımı, bu sayede kalemim bir hocayla tanıştığımı, 6 ay birlikte düzenli bir şekilde çalıştığımızı, sonra kendisinin beni başka bir oluşuma dahil ettiğini, bu sayede meditasyonun hayatıma somut bir şekilde girdiğini, kendi kendini beslemeyi ve şifalandırmayı böyle deneyimlediğimi, bütün bir yılın dönüşüm temasını ise derinleşerek, derinleşerek, derinleşerek, kendi derinlerime indikçe inerek, hissederek, düşünerek, yazarak, okuyarak, susarak yaşadığımı farkediyorum.

Ve şimdi senenin son Yeniay’ında kendime soruyorum.

Ne yapacaksın bakalım bu farkettiklerinle?

Oğlak başar der, Satürn ol.

Sen nerdesin?

Koydunsa bul.

Cam

3 Replies to “Yeniay Oğlak’ta, Kış Kapıda”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s