Dolunay Boğa’da – Nedir Senin Değerin?

24 Ekim 2014’te Akrep’teki Yeniay ve Güneş Tutulması‘yla gelen yeni dönem, uzun soluklu bir dönüşüm sürecini getirdi. Çarklar dönmeye başladı. Sizler Yeniay’a nasıl girdiniz, Güneş Tutulması’nı nasıl karşıladınız?

Ben geçen hafta kaleme aldığım üç inziva yazısının (I, II, III) çıktığı yoga ve meditasyon kampındaydım. Yedi kişilik bir gruptuk. Hepimiz kendi gündemimizle, beri yandan ortak değerlerle bir süreci yaşamak üzere ordaydık. Ortak değerler = Akrep.

Bu geceyarısından sonra, 7 Kasım 2014 Cuma sabah 00.24 sularında işte bu uzun soluklu, güçlü Yeniay’ın ilk sonuçlarını alacağımız Dolunay’ı Boğa’da karşılıyoruz. Atılan tohum ilk meyvesini veriyor. Biz bu meyveden memnun muyuz?

Yaprak

Akrep’teki Yeniay’la hayatımızda artık işe yaramayan, çürümüş ilişki, yapı, düşünce biçimi, iletişim şekli, yersizce yapışılıp tutunulan tutku, ihtiras ne varsa bunları bırakmak üzere yola çıkmış, ortak değerler, paylaşılanlar, bir olunanlarla ilgili geride bırakılanların üstüne bir yenisini inşa etmek üzere yürümeye başlamıştık. Şimdi Boğa’daki Dolunay’la kendi değerlerimize sahip çıktığımızda, hayatta benim için bunlar önemli dediğimizde kendimizi iyi ve güvende hissedeceğimiz bir duygusal farkındalık zamanındayız.

Kendi değerlerimiz nelerdir? Para pul zenginlik midir? Tensel keyifler, haz alınan ortamlar mıdır? İyi bir yemek, güzel bir içki midir? Yoksa bütün bu maddi ve dünyevi şeyler bir yana manevi değerlerimizin gerçekliği midir? Nedir kendimiz için önemli olan ve ‘işte bu benim değerim, ben buna değerim’ dediklerimiz? Boğa dünyevi hayatın kişisel değer ve kaynaklarını (para, pul, edinimler) temsil ederken, aslında bulmamız gereken buzdağının görünmeyen tarafı, bizim neye değer verdiğimiz, manevi değerlerimiz, değer sistemimiz, öz değerimizdir. İşte şimdi Boğa’daki Dolunay bunları duygusal boyutta gündemimize getirerek kendi değerlerimize sahip çıkmamızı söylüyor.

Dolunay’ın yöneticisi Venüs halen Akrep’te ve zararlı konumda bulunurken ilişkiler içinde benim değerim bu demek, değerlerimizi kendimize güvenerek ortaya koymak kolay olmayabilir. Hatta ilişkilerin, ilişkisel değerlerin daha karanlık tarafları (kıskançlık, haset, çekememezlik, korkular) ortaya çıkabilir. Bizim burda yapmamız gereken başlattığımız dönüşüm temasının devamını temkinli, istikrarlı, bir Boğa gibi ağır ve kendi zamanını vererek sürdürmemiz, kendi bildiğimiz yolda sahneye çıkarak inançlarımıza ve vizyonumuza ulaşmamız. Bunu sıralı bir üçleme gibi düşünebiliriz: Birlikteliğin (ortak değerlerin) dönüşümü, kişisel değerlerimiz ve sahne inancımız. Kendi bildiğimiz yolda giderken fazla şişinip böbürlenmemeyi, başkalarını dinlemeden ezip geçmemeyi kendimize hatırlatmakta fayda var.

Bu Dolunay geçmişin gömülü yaralarını, öfkelerini ve acılarını da bilince getirebilir. Yapılacak şey bütün bunların gelmesine, farkedilmesine izin vermek, kabullenişle şifadan nasiplenmek. Dönüşüm ve değerleri sahiplenme ancak bu yaşananların kabulüyle bütünlük getirebilir.

Önümüzdeki hafta Mars ve Plüton’un tam kare açıya, ay sonunda ise Uranüs-Plüton karesinin 6. defa tam açıya ulaşmasıysa nesilsel boyutta ya ‘karanlıkların aydınlanması’ ya da ‘özgürlüklerin bastırılması’ gibi büyük temaları bir kere daha gündemimize getirebilir. Bu kırılmayı 2015 baharında son bir kez daha yaşayacağız.

Boğa’daki Dolunay’ın kendi değerlerimize sahip çıkarak onlarla Venüs gibi parlamamıza destek olması, gerçek değerimizi bulmamıza yardımcı olması dileğiyle..

Dolunay dansı yapalım mı?

One Reply to “Dolunay Boğa’da – Nedir Senin Değerin?”

  1. Geri bildirim: Hasta İzni « MINDMILLS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s