Aslan’daki Yeniay ve Ötesi

Bey dün sordu.

Hanım, bugün yıldızlar uygun mu?

Cevap verdim.

Uygun. Yarın gece daha iyi olacak.

Hemen dalgasını geçti.

Oldu. Sorarım gece buluşabilir miyiz diye.

Gülümsedim.

Soru cevap böyle bir alışveriş işte. Her zaman istediğin karşılığı alamayabilirsin. Ya da istediğin karşılığı aldığını kendi bildiğinden şaşmak istemediğin için anlamayabilirsin. O zaman sorduğun soru gerçekten bir soru mu yoksa verdiğin bir karar için onay isteği mi düşünebilirsin.

Hevesli ve yaratıcı bir şekilde dış dünyadaki varlığını istikrarla (bazen ısrarla) sürdürme arzusu içinde olmak, öte yandan takdir edilmek, alkışlanmak ve onaylanmak isteği Aslan’ın alanları.

23 Temmuz Çarşamba Aslan dönemine girdik. Güneş’in yöneticisi olduğu Aslan burcunda parıl parıl parladığı, benliğimizle yürekli ve cömertçe sahne aldığımız, yaşam enerjisini kalpten hissettiğimiz, aşk, keyif ve eğlenceyle kendi oyunumuzu oynadığımız zamandayız. Bu dönemi hemen öncesinde Aslan’a girmiş Jüpiter’in 1 sene boyunca destekleyeceğini söyleyebiliriz. Jüpiter’in dokunduğu yeri büyütüp genişletmesi şans, bolluk, bereket anlamına gelirken gölgesini de yanında getirdiğini unutmamalı. Bu yerleşim birşeyi olduğundan büyük gösterme, dolayısıyla kendimizi büyük görme, egoyu şişirme, kibirlenme, benliği abartma riskini de taşıyor. Kendi yaratıcılığımızı ortaya koyarak, hevesle, cömertçe sahne alarak benliğimizi büyütmek önümüzdeki 1 senenin destekleyici temasıyken egomuzla hareket edip kibirle tahakküm etmek, burnu büyüklük etmek, yukarıdan bakmak, gereksiz (maddi/manevi) açılıp saçılmak Jupiter’in Aslan’daki artı ve eksilerini birlikte ifade edebilir.

Bugün itibarıyla Mars’ın uzun süredir kendini rahat hissetmediği Terazi’den çıkıp Akrep’e geçmiş olması ise irade ve isteklerimizi ifade etmede güçlü, dayanıklı, süreklilik içinde bir 2 ayın önümüzde olduğuna işaret etmekte. Akrep deyince herşeyin ölümüne olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ölümüne dayanmayla ölümüne diretmenin çelişkisi. Mars’ın iki yöneticisinden biri olduğu Akrep’te böylesi bir dayanma ve devam etme gücünü sadece fiziksel değil psikolojik anlamda, görünmeyen alanlarda, biliçaltında, tutkulu ve ihtiraslı bir şekilde ifade ettiğini söyleyebiliriz. Öte yandan bu ölümüne devam etme yeraltı dünyasının karanlık tarafında kalmaya ısrar ederse manipülatif hareketler, intikamcı ve ezici bir iddia, affetmeyen bir despotluk anlamına da gelebilir. Güçlü yerleşimler yücelikleriyle birlikte gölgelerini de beraberinde getiriyorlar. Paket böyle. Siyahla beyazı birbirinden ayıramayız, ama nasıl kullanacağımızı seçebiliriz.

Böylesine uzun uzadıya bir giriş bu geceyi Pazar’a bağlayan 27 Temmuz 2014 sabaha karşı 01.41’de Aslan’da oluşacak Yeniay için elzem. Bu Yeniay haritasında birden fazla yücelen yerleşim olunca bu kadar parıltının birarada olması bana herkesin gövde gösterisine soyunduğu tanrılar arenasını ifade etti.

Bu Yeniay’da hayat enerjimizi nerden alıyor, benliğimizi nasıl büyütüyoruz konusuna odaklanabiliriz. Görkemli, sadık ve yaratıcı bir şekilde sahne almak istediğimiz alan nedir? Kalpten hissederek, aşkla çıkacağımız yol, yapacağımız başlangıç ne olabilir? Benliğimizi cömertçe, özgüvenli bir şekilde, dış dünyada yaratıcılığımızla sergilerken ben merkezci olmadan, kibire kapılmadan, sürekli ilgi alaka ve alkış beklemeden durabilir miyiz, bunları dengeleyebilir miyiz? Bu ateşli, sıcak mı sıcak, kalbi ve gönlü kocaman Yeniay’da her ne yaparak sahneye çıkarsak çıkalım, kendimiz olduğumuz için alkış ve ödül alacağımıza güvenebilir miyiz? Bunu yaparken sadece alkış ve övgü almak için bunu yapma güdüsünden kaçınabilir miyiz?

Hepimizin kişisel haritasında Aslan hangi evi yönetiyorsa bu görkemli gövde gösterisinin orda gerçekleşeceğini düşünebiliriz. Yeniay haritasında bu alan iletişim, okuma, öğrenme, yakın çevre ve kardeşler olarak görünüyor. Haritanın yükseleninin İkizler olması da bilmek ve öğrenmeye yönelik temalara dair başlangıçları destekler nitelikte. Öte yandan yükselenin yöneticisi Merkür’ün Yengeç’teki konumu bilgilenme ve iletişim konularında içsel, sezgisel ve duygusal bir dilin söz konusu olduğuna işaret ediyor. Sudaki büyük üçgen ise şifalı akışkanlığı, çıkış noktası da dönüşüm için yapılanmayı gündeme getiriyor.

Ateşi harlanmış bu Yeniay’ın yoğun bir su desteğiyle gerçekleşmesinin gereksiz parlamalara, hareketlere, tepkiselliklere karşın yatıştırıcı, sakinleştirici, gerektiğinde fazla ateşi söndürücü bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Haritada hava ve toprak eksiğinin olmasını da rasyonel, objektif, gerçekçi ve pratik olmakta zorlanmak olarak yorumlayabiliriz. Öyleyse varolana, ateşe ve suya odaklanalım.

Siz hiç kendi ortamında gerçek bir aslan gördünüz mü? O ihtişama, gurura, sosyalliğe asil kralın doğal oluşu içinde tanık oldunuz mu? Geçmiş seyahatlerden, Güney Afrika’dan, burnumun dibinde ağır ağır salınan genç krallardan bu Yeniay’da hepimize ilham vermesi dileğiyle. Şimdi sahneye çıkma zamanı!

Ngala 3

Lion Socialite

2 Replies to “Aslan’daki Yeniay ve Ötesi”

  1. Okudum tekrar okudum kendimce dersler çıkarttım. Malum ayımız Aslan’da her an kendimi kaybedebilirim Jüpiter’in de etkisiyle! Yer yer kendimi dizginledim yer yer koyver gitsin dedim ve sabah yeniaydan dileklerimi sıraladım! Kısmet!

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s