Dolunay Oğlak’ta – İhtiyaçların Sorumluluğu

Dolunay Oğlak'ta

Her Dolunay bir açığa çıkıştır. Atılan tohumların nasıl büyüdüğü görünür, sonucu alınır. Tamam mı devam mı deme vaktidir. Olgunlaşan meyveden memnun olup olmadığımızı görme, karar verme. Vesilesiyle içten içe gerginlik hissettirir. Duygularımız bir yöne çeker, ruhumuz öteki yöne. Bunun iyi yanı bu gelgitin getirdiği farkındalıktır. Hem duygularımızın hem ruhumuzun dediklerinin doğru ve gerçek olduğu, ikisini de bütünlenmenin dengeyi getireceğini farketmektir.

12 Temmuz 2014 Cumartesi İstanbul’a göre 14.25 civarı Oğlak’ta oluşacak Dolunay bize iç dünyamızdan dışarıya yansıyacak bir mesaj getiriyor. Kendi isteklerimize odaklanıp duygusal dünyamızın otoritesi olduğumuz, buna göre somut adımlar atıp çalıştığımızda kendimizi iyi hissedeceğimiz bir mesaj bu. Yengeç döneminde bulunduğumuz şu zaman gökyüzündeki tema kendi kendimizin annesi olmak, ihtiyaçlarımızı ön plana almak, şefkatle, dişi yönümüzle, destekleyici, kollayıcı bir şekilde yaklaşmayı getirirken Dolunay zamanı bize atılan adımların somut sonuçlarını gösteriyor. Duygusal ihtiyaçlarımızın otoritesi olmakla ruhumuzu beslemenin arasındaki gergin ip iki yöne çekiliyor. Duygusal karanlığımızla ruhsal aydınlığımız arasında bir düello gibi.

Bu Dolunay sadece duygusal ve ruhsal alandaki ihtiyaçlarımızı değil, bireyselliğimiz ve ilişkilerimizi de etkiliyor. Gökyüzünde dört koldan birbirine kenetli dört güçlü arketip, her biri bir köşeyi tutmuş, büyük kareyi oluşturuyor. Dönen enerji ‘başlatmak’ teması üzerine, haliyle Oğlak, Yengeç, Koç ve Teraziler gündemde. Kendi duygularımızın otoritesi olurken ihtiyaçlarımızı da beslemeye devam etmek, ikili ilişkilerde isteklerimizi, irademizi ortaya koyarken kendi projelerimizde özgürce bireyselliğimizi ifade edebilmek mümkün mü? Bu öyle bir döngü ki birine el atınca diğerlerine dokunmadan olmuyor, birinin hareketi domino taşı gibi diğerini de etkiliyor.

Oğlak’taki Dolunay ayrıca şifalı, iyileştirici, bütünleyici bir akışa dair somut sonuçların olduğunun göstergesi. Kişisel yaralanmışlıklarımızdan öğrenip olgunlaşma, işe yaramayan, ölü kalıpları temizleyip eleme ve büyük bir şefkatle kendimize kol kanat gerip büyütmemizin çıkış noktası, duygusal sorumluluklarımızı alıp kendi ihtiyaçlarımızın mutlak otoritesi olmak olabilir mi? Kuvvetle muhtemel.

Dolunay’ın akabinde, Temmuz bitmeden, gökyüzünde iki önemli hareket gerçekleşecek. Uzun zamandır retroda olan Satürn 20 Temmuz’da ileri harekete geçecek. Ne zamandır değerlendirmede, gözlemde olan ‘dönüşüm’ konularıyla ilgili karar verme, dış dünyada somut adımlar atabilme zamanı başlayacak. Satürn Aralık’a kadar artık durmayacak. Büyük öğretmen, sınav otoritesi, sabır demliği Satürn, Akrep’teki son 6 ayını tamamlayıp Aralık’ta Yay’a geçecek ve yeni bir sınav dönemini başlatacak. Dönüşüm sınavları yerini inançlar, prensipler ve anlam sınavlarına bırakacak.

17 Temmuz’da ise Jüpiter Aslan’a geçiş yapacak ve önümüzdeki bir sene Aslanlar için parlama, büyüme, genişleme dönemi başlayacak. Bol şov, drama, yaratıcılık, oyun ve çocuk temaları gündemde olacak.

Dolunay Oğlak’ta olunca ne kadar sınırları belli, tanımlı, somut bir yazı çıktı görüyor musunuz? Başlarken belli bir çerçevem, niyetim yoktu. Tema kendini işte böyle ortaya koyuyor, bana da kanal olmak kalıyor.

Ben Dolunay’a arka arkaya kitaplar okuyarak, konserlere giderek giriyor, ihtiyaçlarımın sorumluluğunu böyle alıyorum. Duygusal dünyamın karanlık taraflarını müzik ve edebiyatla ışıklandırarak, ışığı kendime ve ilişkilerime yansıtarak. Yansımaların şifalı ve ışıklı mı yoksa odalarda ışıksız mı olacağını yarın öbür gün göreceğim.

Size de gittiğim konserlerden ilhamla bir kuple gündüzlü geceli şifalı ışık hediye ediyorum. Dolunay’ın ihtiyaçlarınızın sorumluluğunu size de farkettirmesini diliyorum.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s