Merkür Gerisin Geri

Evet, senenin iki ileri bir geri dönemi başladı, yine o meşhur zaman gelip çattı. Merkür geriliyor, ah Merkür vah Merkür ben sana ne ettim de bana kıydın ey Merkür nidaları yükseliyor.

Astroloji denince genel kültür çerçevesinde bilinenler

1. Burcumuz
2. Yükselenimiz
3. Merkür gerilemesi

Şimdi; bu üçüncü kısım astrolojiyle ilgili ilgisiz herkesin diline dolanmış, sorunlar silsilesi olarak yaftalanmış, o ara yolunda gitmeyen ne varsa ‘eyyy Merküüüür, biiizz, seniiii, ileri-koşturmasını-daaa, biliriiiizz’ tadında meydan okunmuş, ama bunun Merkür’e de kişiye de bir faydası olup olmadığı tespit edilememiş bir zamandır.

Peki. Sorunu basitleştirelim.

Merkür’ün işlevi nedir?

Merkür, her türlü (yazılı, sözlü) iletişim, bilgi, seyahatler, alışveriş, ticaret, satış-pazarlama alanlarından sorumludur. Mitolojide Hermes’tir. Yeryüzü ve yeraltı dünyaları arasında gidip gelebilen sadece kendisidir. Bilgi ve iletişim elçisidir, köprüdür. Kimyada Merkür cıvadır. Akışkandır. Hızlıdır. Kaygandır. Demek ki Merkür denince hızlı bir iletişim, sosyallik, bilgi akışı, insanlar ve konular arasında daldan dala atlama, sıçrama, gezmeyi düşünebiliriz. Ve tabii bunun rasyonel, düşünsel, sol beyinle ifade edilen bir düzlemde olduğunu.

Merkür neden geriler?

Aslında gerilemez. Biz Dünya’dan onu öyle algılarız. Zodyak bunun üstüne kuruludur. Dünyadan Güneş Sistemi’ne bakışımız ve yorumlamamızla. Merkür de Güneş etrafında Dünya gibi tavaf ederken senede üç (bazen dört) kere Dünya’nın gerisine düşer. Bu zamanlarda da bulunduğumuz noktadan kendisini algılamamıza göre işlevini tam teşekküllü yerine getiremez. Daha doğrusu biz bu dünyada öyle yaşarız. Önümüzde hava cıva gibi koşup zivzivziv bilgiyi, iletişimi, ticareti, seyahatleri ordan oraya aktarması gerekirken arkadan arkadan ağır aksak seyrine devam eder. Ta ki yeniden dünyanın arkasına düştüğü noktaya yeniden dönüp kaldığı yerden depara kalkana dek.

Merkür gerilemesi nelere bedeldir?

Dış dünyada yukarıda bahsettiğim konularla ilgili aksamalar olması kuvvetle muhtemeldir. Burada bizim algımızın da bu dönemde farklı işlemesinin etkisi vardır çünkü her gezegenin geri harekette olması demek (evet, sadece Merkür gerilemez, bu, bütün gezegenler için geçerlidir) o gezegenin konularının dış dünyada değil, iç dünyada, psikolojik boyutta ifade edilmesi, geriye dönüp değerlendirmeler, temizlemeler, iyileştirmeler yapılması için bir fırsat diye düşünülebilir.

Yani? Merkür senede üç defa üç hafta boyunca gerileme hareketinde olunca iş güç, çoluk çocuk, her şeyi bırakıp içim içim söyle bana güzel içim ne istersin benden içli içim deyip hiçbir şey yapmayacak mıyız?

Evet ve hayır. Eh, ne de olsa Merkür İkizler’in yöneticisi ve gerileme hareketinin çoğu da İkizler’de gerçekleşecek. Elbette ki sorunun bir değil, en az iki (ve misliyle) cevabı olacak.

Merkür retroyu olumlu anlamda değerlendirirsek; elimizdekilere odaklanmak, varolan işleri devam ettirmek, iletişimde, bilgi alışverişinde, ticarette o üç hafta içinde yakın geçmişte yolunda gitmeyenlere bakmak, geçmiş ilişkileri gündeme almak, eski arkadaşlarla görüşmek iletişimi iç boyuta yönlendirecek bir kanal olabilir. Bunun tersinden bakarsak, bu dönemde yeni bir işe girişmek, taahhütlerde bulunmak, yeni bir ilişkiye başlamak bu girişimlerin sürekliliği ve devamlılığı anlamında çok sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Her retro illa dış dünyayla olan irtibatımızla tanımlanacaksa eldekilere odaklanmakla, onları devam ettirmek, tempoyu düşürmekle ilişkilendirilebilir. O yüzden de Merkür retroda işlerde aksaklıklar olabilir, iletişimde yanlış anlaşmalar yaşanabilir, seyahatlerde rötarlar, iptaller gündeme gelebilir.

Hayal edin. Ayağında patenler, kulaklarında kulaklıklar, sol elinde cep telefonu, sağ elinde müzik çaları, cebinde sunum zarfı, ‘multitasking dehası’ bir genç kişi ileri doğru kaymak isterken bir güç tarafından gerisin geriye çekiliyor. Patenler önce patinaj yapıyor, sonra geri geri kaymaya başlıyor. Eş zamanlı hem cebiyle konuşmaya, hem müzik dinlemeye, hem cebindeki zarfla gitmesi gereken yere ulaşmaya çalışıyor. Ta ki başlangıç noktasına dönüp yeniden ileri doğru kaymaya başlayana dek. İşte size günümüzün Hermes’inin retrodaki timsali.

Merkür gerilemedeyken şöyle bir bakış açısı da fikir verebilir. Her zaman nasıl düşünüyor, nasıl bir iletişim dili kullanıyor, bilgiyi nasıl aktarıyorsak bunun tam diğer tarafından bakmak. Rasyonel aklı kullanıyorsak şimdi sezgisel imgelemi kullanmak, kavramlardan konuşuyorsak hayallerin dilini gündeme taşımak, dış dünyayla sosyalleşmeye meraklıysak şimdi kendi kendimize sosyalleşmek veya bunların tam ters denklemini kurgulamak gibi.

Bugün yoga dersindeyken otomatik olarak ve rasyonel aklımı kullanarak normalde daha esnek ve güçlü olan sol tarafımla bir poza girdim. Hemen birşeylerin yolunda olmadığını farkettim. Yok, bugün bu taraf bana cevap vermiyordu, önceliği istemiyordu. Hmm. Taraf değiştirmek gereklidir belki diye içimden geçirdim. Diğer tarafa, sağıma yöneldim. Baktım çok rahat poza girebiliyorum, uzun ve derin kalabiliyorum. Sağ taraf bitince tekrar sola yöneldim. Şimdi sol rahatlamıştı, poza girmeye artık izin vardı. Birden kafamda flaşlar yandı. Aklı bırakıp sezgileri (ve tabii bedeni) dinlemek işe yaramıştı. Benim bugünkü Merkür retro deneyimim yogayla anlamlandı.

Uzun uzun anlattım. Bari giriş-çıkış zamanlamasını da verip tamamlayalım.

Merkür bizim saatimizle 7 Haziran Cumartesi gerilemeye başladı. 1 Temmuz’a kadar bu süreç devam edecek. 1 Temmuz’dan sonra ileri hareketine dönerek temsil ettiği konulardaki ağır aksaklık yavaş yavaş dış dünyada hareketlenecek. 16 Temmuz itibarıyla kanatlı ayakkabıları, helmetli başıyla Hermes yine hava cıva gibi ordan oraya koşup gezecek.

Kıssadan hisse, her bıyıklıyı babanız sanmayın. Her gerileyen gezegeni ‘ileri yavrum, hadi, ileri, ileri’ diye itelip kakalamayın. Neden gerilediğine ve sizin gündeminize neler getirdiğine bir bakın. Kimbilir, geçmişin küllerinden belki de size bir sürpriz cevher vardır.

 

Salyangoz

4 Replies to “Merkür Gerisin Geri”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s