Değerlerimizi İleri Taşımak: Yeniay Yay’da

Yay burcu dönemi 23 Kasım’da başladı bu sene. Kullandığımız batı takvimine göre, yılın son aylarını kapsamasının yanında astrolojide de bir mevsimin sonuna işaret eder Yay burcu. Sonbaharın. Oğlak burcuyla kış dönemi başlar ve Balık burcunun sonuna kadar devam eder. Koç’la yeni (astroloji) yıl(ı) başlar. Astrolojide başlangıçlar yıllarla değil, mevsimsel döngülerle adlandırılır. O yüzden Zodyak’ın başı Koç burcudur. Doğadaki hayatın ilk defa veya yeniden canlandığı zaman Mart ayının sonudur, yeni döngüyü başlatma zamanıdır.

Haftasonu Aralık ayına girdik. Oniki aydan oluşan bir senelik döngünün son düzlüğündeyiz. Arkası yeni bir yıl, yeni bir başlangıç. Kışın geldiğini 1 Aralık itibarıyla iliklerime kadar hissettim. Hava soğudu, güneşin ışığı azaldı, gök karardı, gündüzler birden yıkanıp da çekmiş giysiler modeli üstümüzde kısa kaldı. Dış dünyadan iç dünyaya, açıkhavadan kapalı mekanlara, evlere, kafamızı sokacak sığınaklara doğru bizi çeken, ateş nerdeyse oraya sokulma isteğiyle bizi yönlendiren zamanlara girdik aniden.

Bu mevsimsel döngüye doğru ilerlerken yarın (3 Aralık Salı) sabaha karşı 02.22’de Yay burcunda oluşacak Yeniay da önümüzdeki ayın başlangıç temalarıyla göz kırpmaya başladı.

Bu Yeniay’ın temaları neler peki?

Kişisel kaynaklarımız, maddi ve manevi değerlerimizle ilgili vurgunun olduğu bir Yeniay doğacak yarın. Hem para pul meseleleri hem de kendi değer sistemimizle ilgili iyimser bir tavırda, hayatımızda anlam teşkil edecek, vizyoner bir bakış açısıyla ufkumuzu açacak, değerlerimizi ileri taşıyacak bir başlangıç yapabiliriz. Bu konularda bir arayışta olabiliriz, hep ötesine uzanmak, esnemek isteyebiliriz. Kaynaklarımızı (paramızı, malımızı mülkümüzü), değerlerimizi (kendimize ve başkalarına biçtiğimiz değerleri) ne kadar ileri götürebiliriz, bunu bilgelikle, akılla, dürüstçe büyütebiliriz, anlamlandırabiliriz buna bakabiliriz.

Burada dikkat etmemiz gereken gelişigüzel ve üstünkörü birtakım atlamalara kapılmadan, bu değerleri abartıp şişirmeden girişimde bulunmak, başlangıç yapmak. Zira genişlemeye, büyümeye, anlamlanmaya müsait bu iyimser tohumun yanında bize değerlerimizin sorumluluğunu ve ciddiyetini unutmamamızı ifade eden, har vurup harman savurmak yerine tutumlu ve ekonomik olmaya öğütleyen bir öğretmen de var yamacımızda.

Bu öğretmenin bizi korkulara gark etmesinden ziyade gereksiz açılmalarda dizginleri elimizde tutmamıza yardımcı olacak bir otorite figürü gibi düşünelim. Zira kişisel kaynaklarımız, değerlerimizle ilgili inanarak yapacağımız bu başlangıç toplum nezdinde besleyen, büyüten, koruyup kollayan bir enerjiyle yeşermeye müsait. Maddi dünyadan ziyade iç dünyamızı zenginleştirecek, bolluk bereket getirecek bir büyüme bu.

Toplum önünde görünen ve kendimizi ifade ettiğimiz bu içsel büyümenin, beslenmenin karşısında, evde, ailede, köklerimizde daha dünyevi (maddi ve somut olarak ifade edilebilen), ölçülebilir, sınırları çizilebilir bir sevgi, aşk, ilişki anlayışı var. Şu anı değil sonrasını düşünen, otoriter, sorumluluk sahibi bir sevgi ve ilişki anlayışı ne kadar besleyici olabilir düşünelim. Kendi kendimizi içten içe besleyip büyüteceğimiz bir tavırla hep sonrasını düşünerek, sorumluluk anlayışıyla harekete geçeceğimiz, hesaplı kitaplı karşı tarafa verip alabileceğimiz bir sevgi, ilişki ve değerler alışverişinin gelgitini yaşayacağız. Belki öfke duyacağız bu gelgit karşısında, ama çok da öfkelendiğimizi farketmeyip analiz edeceğiz niye böyle oldu, nerde hata yaptım, neden verimli olamadım diye. Bu da bizim tutkulu ve odaklı bir şekilde neye değer verdiğimizi bulmamıza yardımcı olacak. Başlangıç noktasına döneceğiz. Kişisel kaynak ve değerlerimizle ilgili iyimser, anlamlı, bizi daha uzağa taşıyacak bir başlangıç yapmaya.

Benim haritamda bu Yeniay oldukça idealist olduğum ve hayalgücümü çalıştıran bir vurguyla anlamlanıyor. Etkisini şimdiden hissediyorum, zira şu yazıyı yazarken astrolojik bilgilerden kopup sanki şiir yazarmış gibi akıp gittim. Geri basıp sildim sürekli, formüle etmeyi denedim, sonunda pes ettim. Bu Yeniay benim için böylesi mesajın anlamlanacağı bir başlangıç demek ki.

Yay’daki Yeniay’ın hepimize aradığımız anlamı, vizyonu bulmamızı sağlaması dileğiyle..

4 Replies to “Değerlerimizi İleri Taşımak: Yeniay Yay’da”

  1. bana iyi geldi neslispor. hatta bu sabah bir nevi zihin berraklığıyla uyandım; yapacaklarımı, yapmak istediklerimi plan programa başladım. so far so good. akrebim ama yükselenim yay, bana daha iyi geliyor galiba 🙂
    bu arada yazı hakikaten şiir gibi olmuş…

    Beğen

  2. Teşekkürler Ayşespor. 🙂 Yükselenin Yay’sa senin için önemli bir Yeniay bu. Kendi kimliğini ortaya koyman ve senin ‘kendini başlatma şeklinle’ ilgili yeni bir tohum atma zamanı. Bak yukarıda iyimser ve olumlu tavırla döktürmüşsün, güzel bir yola girmişsin, büyüyerek devam ettirirsin umarım. Sevgiler..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s